Upozornění pro klienty České národní banky

Česká národní banka (ČNB) v souladu s Podmínkami České národní banky pro vedení účtů a provádění platebního styku v rámci poskytování platebních služeb provádí transakce spočívající ve vložení nebo výběru peněžních prostředků ve vybraných cizích měnách, jejichž seznam je k dispozici v provozních útvarech. Centrální banky Dánska, Norska a Švédska vydaly oznámení týkající se ztížení výměny dánských, norských a švédských korun mimo zmíněné země (viz odkazy na sdělení příslušných centrálních bank níže v angličtině). S ohledem na skutečnost, že ČNB pro své klienty obstarává valuty prostřednictvím zahraničních obchodních bank a nadbytečnou hotovost v cizí měně jim také prodává, byla ČNB nucena přestat od 12. června 2023 od svých klientů přijímat a také jim poskytovat dánské, norské a švédské bankovky. S účinností od 13. června 2023 již kurzovní lístek ČNB neobsahuje obchodní kurzy DKK, NOK a SEK pro valuty.

Dánsko:
https://www.nationalbanken.dk/en/what-we-do/notes-and-coins/exchange-of-danish-cash-abroad
Norsko:
https://www.norges-bank.no/en/news-events/news-publications/News-items/2023/2023-06-08-exchange-nok
Švédsko:
https://www.riksbank.se/en-gb/press-and-published/notices-and-pressreleases/notices/2023/exchange-of-swedish-banknotes-abroad

Na základě dostupných vyjádření centrálních bank se doporučuje klientům, kteří do zmíněných skandinávských zemí plánují cestovat, aby měli k dispozici alternativní platební prostředky, zejména platební kartu s možností provádět mezinárodní platby, a před odjezdem do České republiky vyměnili případně zbylou místní hotovost v příslušné zemi.

ČNB děkuje za Vaše pochopení a za případně způsobené komplikace se předem omlouvá.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star