Nova Bikemaraton Drásal oslaví 30. výročí

Legendární cyklistický závod je součástí sportovního dění města Holešova letos již po 30. a je jednou z nejvýznamnějších událostí roku Zlínského kraje. Svým věhlasem  přesahuje cyklistické hranice republiky a letošní start je naplánován na  24. června. Celý závod Nova bikemaraton Drásal opět spadá pod seriál Kolo pro život.

Díky podpoře města Holešova budou i letos děti startovat na dětských závodech zdarma, pořadatelé opět očekávají přes 500 malých sportovců. Tento vstřícný krok symbolizuje podporu nejmladší generace. Chceme vést děti ke sportu a zároveň jim připravit vhodné podmínky, aby i ony mohly být součástí této sportovní události.

Na oslavu 30. výročí si pořadatelé připravili hned několik novinek. Týkají se hlavně nejnáročnější trasy, která bude stejně jako při 5. ročníku ještě náročnější výzvou. Závodníci, kteří se postaví na start závodu Trachea OBR Drásal, budou mít před sebou tentokrát neuvěřitelných 200 kilometrů. Budou také muset vstávat dřív, protože startovat se bude už v 5 hodin ráno, aby byl zachován časový limit pro zvládnutí takové porce kilometrů.  Po vzoru největších etapových závodů světa odstartuje nově na této extrémní trase i závod dvojic. Zcela netypickou kategorii pro cyklistické závody připravili pořadatelé v podobě závodu štafet.

„Je to skvělá možnost jak zažít výjimečnou atmosféru OBRa, být v 5h na startu a užít si tento jedinečný závod s partou kamarádů. Štafetu budou tvořit 4 závodníci, kteří si trasu rozdělí po cca 50km. Předávka bude na Trojáku, Tesáku a Semetíně. Naší snahou je propojit individuální sport v jeho extrémní podobě s týmovým duchem a jedinečným společným zážitkem. Druhou obdobnou možností je závod dvojic, kdy oba závodníci absolvují celou trasu společně a pomohou si na trati . Na trase Trachea OBR i na trase A máme opět krom těch tradičních i kategorii gravel.“ sděluje ředitel závodu Ondřej Fojtík.

Další novinkou, která se do programu pravděpodobně propíše, je závod elektro kol, nazvaný jako E-challenge. Pořadatelé jsou si vědomi toho, že popularita elektro kol nadále stoupá, a tak bylo jen otázkou času, kdy i pro jezdce na elektro kolech vznikne samostatná kategorie. Závodníci na elektrokolech absolvují trasu C.

Hlavní trasa A o délce 117 km pro muže a 85 km pro ženy je pak opět zařazena do mezinárodního kalendáře UCI a pořadatelé na startovní listině očekávají opět jména světové extratřídy. Mimo tyto trasy bude možné si zajet ještě trasu B na 58 km, trasu C na 31 km nebo se zúčastnit patnáctikilometrové vyjížďky se starostou města, který je velkým podporovatelem cyklistiky.

Každý může být spojen s tradicí, hodnotami fairplay a aktivně se podílet na pořádání této akce. Pořadatelé rádi uvítají dobrovolníky. Pro zdárný průběh těchto závodů je potřeba minimálně 300 dobrovolných pořadatelů. Požadované činnosti spočívají např. v obsluze na občerstvovacích stanicích, pořadatelské činnosti v místě startu a cíle. Zájemci mohou být pořadateli a regulovčíky po trasách závodů. Nabízena je finanční odměna a triko. Zájemci se mohou hlásit na info@drasal.cz.

Tradičně je Nova Bikemaraton Drásal výjimečnou příležitostí, kdy si amatérští jezdci mohou poměřit síly s profesionály, zažít krásné prostředí Hostýnských vrchů a také zázemí zámecké zahrady v cíli. Tady pořadatelé opět připravili bohatý doprovodný program pro závodníky a jejich doprovod, dětské závody, prodejní stánky partrnerů závodu, koncert již během odpoledních hodin.

Přijďte si spolu s námi užít tento svátek cyklistiky.

Po vzoru minulého roku jsme i letos vydali speciální Drásalovské noviny, které budou fyzicky k dispozici v Městském informačním centru. Zatím si je můžete pročíst alespoň elektronicky.

Drásalovské noviny 2023

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star