Cyklisté opět zaplnili Hostýnky

Nova Bikemaraton Drásal se v sobotu 24. června konal v Holešově už po třicáté. Tisícovka bikerů se postavila na start pěti tras a vydala se vstříc Hostýnským vrchům. Tento závod je vskutku neobyčejný, stejně jako neobyčejný byl největší muž, který kdy žil v českých zemích a po kterém legendární závod dostal jméno - Josef Drásal. Nikde jinde není možné ukrajovat dvě stě kilometrů tak nádhernou krajinou a terénem, který nikomu nic nedaruje. A totéž platí nejen pro trasu Trachea OBR Drásal, ale i pro trasy další, ať už maratonskou stodvacítku, zdánlivě snazší padesátku, pohodovou třicítku nebo rodinnou patnáctikilometrovou vyjížďku. Výhledy závodníky odměňují za našlapané kilometry ve slušném převýšení. Právě prostředí, ve kterém se závod koná, mu dává tu nezaměnitelnou atmosféru. Jde o nejtěžší a nejstarší závod horské cyklistiky v ČR a pořadatelé jsou na něj patřičně hrdí.

„Dvě kila dobrodružství“, jak letošní trasu OBR nazval ředitel závodu Ondřej Fojtík, si letos zajelo na 130 závodníků, mezi kterými opět kraloval Jan Jobánek. A ačkoliv se nechal slyšet, že to bylo tak strašně těžké, až se bál, že tentokrát do cíle nedojede, věříme, že v příštím roce si tuto výzvu opět nenechá ujít. Naopak docela v poklidu do cíle dorazil vítěz trasy A Marek Rauchfuss, který si závod zajel přesně podle svých představ a své strategie. Jako druhý dorazil jeho teamový kolega Jaromír Skála, třetí příčka pak patřila Ondřeji Rakusovi. První ženou v cíli na trase A byla Aneta Hovorková.

Podrobné výsledky zde: https://sportsoft.cz/cs/zavod/results/7642?rid=7166&eventid=10 

Ani letos nechyběly dětské závody, které byly pro všechny účastníky zdarma. Nechybělo ani bohaté zázemí s prodejními stánky a doprovodným programem. Den pak zakončil koncert přímo v zahradě holešovského zámku. Svou návštěvou Holešov poctila delegace z Chromče, kde se hanácký obr, jak se Josefu Drásalovi přezdívá, narodil. Návštěvníci dorazili v početném zastoupení a s písničkou na rtu.

Jistou pachuť pořadatelům způsobily technické problémy na trati, zřejmě provedené rukou nevyrovnaného jedince, který si dal tu práci a pečlivě přeznačil část trasy. Pořadatelé bohužel nemohli stihnout zareagovat včas, a tak se tento záměr uškodit pachatelovi vydařil alespoň v několika případech. I takové zkušenosti přinesl třicátý ročník Nova Bikemaratonu Drásal. Nezbývá, než se těšit na příští ročník Drásala a věřit, že se nic podobného nebude opakovat.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star