Festival židovské kultury už za týden

Holešov – Festival židovské kultury Ha-Makom je stálicí holešovského letního programu, letos připravujeme již 23. ročník, který bude zahájen 25. července. Stejně jako každý rok, je i letos festival opatřen podtitulem a tematickým zaměřením. Letošní téma „Kudy kam“ vysvětluje průvodní slovo Achaba Haidlera: „Kudy kam - otázka, kterou si v životě klademe asi každý. A nejen, když selže navigace. Moderní doba a moderní dějiny s sebou přinesly nové výzvy. Pochopitelně i židům. Svobodný přístup k podnikání a dokonce i do politiky, a s tím spojené pokušení konvertovat.“

 

Festival židovské kultury si klade za cíl seznamovat veřejnost s židovstvím ve všech svých podobách, proto i letos připravujeme část odbornější, kdy se zájemci mohou prostřednictvím přednášek dozvědět více o životě Židů a jejich svátcích, část atraktivní, kdy návštěvníky s energií sobě vlastní Achab Haidler provede židovským hřbitovem nebo obřadně představí svátek šabat. Třetí částí festivalu pak je hudba a zábava, kterou bude letošní program obsahovat až v pátek a sobotu, o to zajímavější ale bude. Podařilo se totiž do Holešova pozvat nejlepší slovenskou klezmerovou kapelu Pressburger Klezmer Band, která patří mezi přední představitele evropské scény world music. Kromě toho se mohou účastníci festivalu těšit na Big Band Holešov, tentokrát ve spojení s Janem Smigmátorem, nebo tradiční Koncert při svíčkách, na kterém bude znít židovská hudba pro dvě violoncella. Hudební vystoupení pak doplní Taneční soubor Hradišťan se scénickým zpracováním chasidských tanců.

Důvodem, proč budou koncerty pořádány až v posledních dvou dnech festivalu, je uctění historicky ustanoveného smutečního dne Tiša be-av. Devátý den měsíce av je považován za nejtragičtější den židovského kalendáře. Spolu s Jom Kipur jsou považovány za emocionální vrcholy židovského roku. Tradičně je tento den tím nejtemnějším a nejsmutnějším dnem v roce, drží se půst a nekonají se oslavy. Také o něm se bude na festivalu mluvit.

Festivalem se budou prolínat také připomínky dalších výročí, například 500. výročí první zmínky o holešovských židech, 130. výročí Nové synagogy, smutné výročí transportu „Cn“ nebo 75. výročí vzniku Státu Izrael. V souvislosti s tím pořadatelé věří, že do Holešova opět dorazí velvyslankyně Státu Izrael J. E. Anna Azari. Jelikož je židovství představováno komplexně, nebude ani letos chybět židovská kuchyně či jiné ochutnávky, výuka tanců nebo filmotéka.

Nad festivalem převzal záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Velvyslanectví Státu Izrael, hejtman Zlínského kraje Ing. Radim Holiš a starosta města Holešova Mgr. Milan Fritz.

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

Podrobný program zde

program-titulka.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star