Jaký byl letošní ročník Otevřených bran v Holešově?

Již je spočítáno a sečteno, rok 2017 byl opět úspěšnější než rok předchozí a potvrdil se stoupající zájem o církevní turistiku v Holešově. Děkujeme všem, kteří využili možnosti prohlídek, a jsme rádi, že se návštěvníkům u nás líbilo, o čemž svědčí četné děkovné vzkazy v návštěvních knihách.

Jaká je letošní statistika? Možnosti prohlídek využilo celkem 4 345 zájemců. Kostel Nanebevzetí Panny Marie s Černou kaplí si prohlédlo 2 381 osob (včetně 257 cizinců), trinitářský kostel sv. Anny obdivovalo 1 879 návštěvníků (z toho 147 cizinců) a do pohřební kaple sv. Kříže ve Smetanových sadech zavítalo během pěti prvních sobot v měsíci 85 zájemců. Návštěvnost oproti loňskému roku stoupla o 10%. Je také zajímavé, že se zdvojnásobil počet cizinců, hlavně Poláků. Ti si přijeli prohlédnout nejen místo, kde působil sv. Jan Sarkander, ale zastavili se i u jednoho z bočních oltářů ve farním kostele, kde jsou uchovávány jeho ostatky.
Pokud se podíváme na celkovou statistiku za posledních osm let, tak jsme již provedli téměř 25 000 návštěvníků. Děkujeme za Váš zájem.

Výročí a „Přítel z Maghrebu“
U příležitosti letošních 270 let od příchodu trinitářů do Holešova vytvořila naše průvodkyně Alice Dědičíková scénář k divadelnímu představení s názvem „Přítel z Maghrebu“. Příběh nás přenesl do poloviny 18. století, tedy do období příchodu trinitářů do Holešova, kdy probíhaly finální úpravy kostela sv. Anny dle jejich požadavků. Dále nás vyprávění trinitáře fratera Zachariáše (autora dřevořezeb kazatelny a zpovědnic) zavedlo ještě dále do minulosti, přesněji do 12. století, ve kterém vznikl tento řád. Bylo připomenuto, že se trinitáři ve svém původním poslání zabývali vykupováním křesťanských zajatců od muslimů. Hra měla premiéru v kostele sv. Anny při červnové Noci kostelů a repríza se konala poslední zářijovou sobotu u příležitosti ukončení prohlídkové sezóny. Vzhledem k tomu, že trinitáři přišli do Holešova ze Zašové, byla tato hra opakována i 1. října v kostele v Zašové.

A jaká výročí nás čekají v příštím roce? Uplyne 310 let od dokončení přestavby farního kostela, 275 let od úmrtí hraběnky Marie Cecílie, manželky Františka Antonína hraběte z Rottalu, která jako první spočinula v hraběcí kryptě pod Černou kaplí, dále si připomeneme 270 let od vysvěcení Černé kaple i kostela sv. Anny a v neposlední řadě i 235 let od zrušení trinitářského řádu na základě nařízení císaře Josefa II. v celé Habsburské monarchii.

Již nyní se těšíme na začátek další prohlídkové sezóny, která odstartuje 1. května 2018.

Více informací k prohlídkám a historii církevních památek najdete na webu: cirkevni-pamatky-holesova.webnode.cz.

Mgr. Radka Procházková

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star