Festival židovské kultury 2023 zahájen, byly položeny kameny zmizelých

Zahájení Festivalu židovské kultury Ha-Makom je vždy slavnostní záležitostí. Předchází mu emotivní vzpomínka na židovské občany našeho města, kteří byli transportováni do koncentračních táborů, z nichž se drtivá většina nikdy nevrátila. Z úst Vratislava Brázdila tradičně zaznívají jména rodin, na které při této tryzně vzpomínáme. Svým slovem se připojil Karel Bartošek a starosta města Milan Fritz.

Vůbec poprvé byly v Holešově položeny „kameny zmizelých“, které jsou vzpomínkou na oběti holocaustu a nacistického režimu. V Holešově byly za účasti potomků položeny kameny manželů Bergmannových. Vlastnoručně je umístila vnučka manželů Bergmannových Eva spolu se správcem synagogy Vratislavem Brázdilem. Celá myšlenka totiž vzešla právě z dlouholetého přátelství a vzájemné komunikace těchto dvou osob. Projekt takzvaných „stolpersteinů“ je realizován po celé Evropě, od roku 1995 jich bylo položeno už více než 85 tisíc.  Více k holešovským kamenům zmizelých najdete zde https://www.holesov.info/novinky/49-kameny-zmizelych-kamila-a-alfred-bergmannovi

Další zajímavostí letošního ročníku Festivalu židovské kultury je fakt, že probíhá i navzdory židovskému období smutku. A to se vší úctou a se všemi náležitostmi. Až do čtvrtku 27. 7., nejsmutnějšího dne židovské historie, bylo upuštěno od hudebních pořadů. O tomto svátečním smutečním dni Tiš'a be-av přednášel v Šachově synagoze Chaim Kočí, jde o připomínku vypálení dvou jeruzalémských chrámů a pro Židy jde o nejtragičtější den jejich historie. Chaim Kočí přednášel také o tom, jak se oblékají praktikující Židé. Posluchači se dozvěděli, co je cicit, kipa nebo talit, byly vysvětleny také zákonitosti, které je potřeba při oblékání dodržovat. Další přednáška prvního festivalového dne byla věnována výročí 500. výročí první zmínky o holešovských Židech.

 

Samotné slavnostní zahájení festivalu se konalo ve velkém sále holešovského zámku, kde promluvili vzácní hosté a za město Holešov starosta města Milan Fritz. Svou zdravici poslala velvyslankyně Státu Izrael a na historii zavzpomínal historik Karel Bartošek. Doktor Daniel Soukup pak neskrýval obdiv k tomu, jakým směrem se festival vyvíjí. Jako pravidelný host má možnost jednotlivé ročníky porovnávat pohledem „zvenčí“ a jak sám konstatoval, nestačí se divit, jakým je holešovský festival fenoménem.

 

Součástí zahájení pak byla vernisáž výstavy fotografií Jindřicha Buxbauma. Jak ji popsal odborný garant Jindřich Štreit, jde o koncepčně kvalitně zpracovanou výstavu, ze které je cítit respekt a tolerance. Má hlubokou myšlenku a krásné provedení. Prohlédnout si ji zájemci mohou v arkádách holešovského zámku.

 

Umělecky slavnostní zahájení festivalu doprovodilo trio kantorek ZUŠ F. X. Richtra a taneční studio Jany Lochmanové.

Reportáž České televize, která vysílala živě z prvního festivalového dne, je možné najít zde v čase 18:42: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/323281381990725/  

 

Hana Helsnerová

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star