Středa patřila přednáškám i novému dokumentu

Druhý den Festivalu židovské kultury se nesl v přednáškovém duchu. Návštěvníci si mohli poslechnout hned tři zajímavé výklady. V tom prvním se muzejník Jan Machala věnoval 130. výročí Nové synagogy v Holešově, která byla slavnostně otevřena v roce 1893. Stála však pouze necelých 50 let, v roce 1941 byla vypálena a následující rok zcela zničena. Co všechno o ní víme a jaké známe souvislosti, prezentoval přednášející spolu s mnoha dobovými fotografiemi.

Do festivalové nabídky spadají obvykle také workshopy neboli interaktivní přednášky. Jednou takovou bylo pojednání o osudech knih židovských majitelů z Moravy během šoa. Doktor Daniel Soukup spolu se studentkou Kamilou Cmolovou návštěvníky seznámili s výsledky ročního studentského projektu „Stopy paměti“. Paměťové stopy jsou individuální znaky knížek, tedy vlastnické poznámky, podpisy, kresby, ex libris, razítka, marginální vpisky, vložené lístky či záložky. Díky nim se pak vědci dozvídají, kdo byli majitelé knih, jaké měli postavení nebo odkud pocházeli.  Cílem není ani tak charakterizovat jednotlivé držitele knih, ale spíše poznat jejich osudy a v nejlepším případě navrátit knihy majitelům či jejich potomkům.

Dalším tématem, které přilákalo početné publikum, je kontroverzní život arcibiskupa Theodora Kohna. Doktorka Jitka Jonová posluchačům přiblížila životní osudy a zvláště krizové momenty působení tohoto významného olomouckého arcibiskupa, přiblížila ho z té lidské stránky a uvedla na pravou míru mnohé, co je třeba chápáno jinak, než to doopravdy bylo.

K festivalu tradičně patří také filmotéka. V loňském roce – právě v průběhu festivalu – vznikly záběry z holešovského židovského hřbitova. Během roku byly kameramanem Petrem Šiškou mistrovsky sestříhány a připraveny k prezentaci. Letos se tak své premiéry dočkal v pořadí už druhý dokument. Tentokrát s názvem Epitaf – příběh života. Průvodci jsou divákům už známí Achab Haidler a Vratislav Brázdil, kteří s noblesou sobě vlastní představují krásu a odhalují tajemství židovského hřbitova.

Večer pak byl zakončen zamyšlením s Achabem Haidlerem. Člověk si díky takovým chvílím uvědomí, co je v životě důležité, jak nahlížet na problémy a co si vzít z každého momentu života. Každý podle svého uvážení.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star