Festival židovské kultury vrcholí, pátek už s hudbou

Kdo nestihl čtvrteční večerní prohlídku hřbitova, mohl jej navštívit spolu s průvodcem Vratislavem Brázdilem v pátek. Ačkoliv se jedná o dopolední čas, těší se obvykle vysoké účasti návštěvníků. Posluchači se dozvěděli zase trošku jiné informace, protože každý průvodce je jiný a každý se zaměřuje na jinou stránku výkladu. Zatímco Achab se věnuje náhrobkům, epitafům a zamýšlí se nad často filozofickými otázkami, Vratislav Brázdil poukazuje na lidské příběhy, které se skrývají za jmény na náhrobcích. Obojí je nesmírně zajímavé, a proto je nejlepší navštívit prohlídky obě.

Z přednáškové části dne je třeba zmínit přednášku Jana Machaly o židovském podnikání, kterému je věnována také část outdoorové panelové výstavy na náměstí. Druhou přednáškou bylo povídání o náboženském sionismu a současnému Státu Izrael. Ale Weiss představil jeho klíčové postavy a vývoj v posledních desetiletích.

Skutečně jímavý pak byl koncert tria Nešama, které se věnuje hlavně židovské lidové hudbě. Zpěvačka Zuzana Wirthová zpěv doplnila překlady, aby posluchači měli povědomí, o čem se zpívá. Pro svůj koncert vybrala písně veselé i tklivé. Přesně takové, jaké člověku doslova sevřou hrdlo.

K pátečnímu programu už tradičně patří koncert při svíčkách. Židovskou hudbu pro dvě violoncella posluchačům nádherně zprostředkovali Dominika Weiss Hošková a Jiří Hošek, které už dobře známe z minulých ročníků. Letošní koncert byl obohacen o vystoupení dětí Dominiky Weiss Hoškové.

Závěr dne potom opět patřil Achabovi Haidlerovi, který v efektně osvětlené synagoze nejprve dramaticky předčítal z knihy Vojtěcha Rakouse „Modche a Rézi“ a následně všechny přítomné zasvětil do zvyklostí největšího židovského svátku Šabatu. Ten ačkoliv se opakuje každý týden, je pro Židy vskutku nejdůležitějším svátkem.

Hana Helsnerová

foto Hana Helsnerová, Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star