Festival židovské kultury uzavřela kapela Preßburger Klezmer Band

Po pěti pestrých dnech vyvrcholil Festival židovské kultury. Zakončen byl skvělou hudbou, která se prolínala celým dnem. Dopolední swingové matiné s Janem Smigmatorem bylo strhující a posluchači jej ocenili potleskem ve stoje. Big Band Holešov opět dokázal, jak skvělým a kompaktním tělesem jsou. Kromě krále swingu Jana Smigmatora excelovala také Petra Kuciánová. Po koncertu následovala tradiční „exkurze“ za košer pálenkami. S ochutnávkou a přednáškou dorazil prokurista společnosti RUDOLF JELÍNEK, a.s., hlavního partnera festivalu, Ing. Vladimír Darebník.

Ještě než dorazila průtrž mračen, roztančil holešovské náměstí taneční soubor RUT. Naučit se izraelské tance chtěla velká spousta tanečníků, a tak ani nepřízeň počasí nepřekazila tuto speciální výuku. Tanečníci se prostě přesunuli do průjezdu místní knihovny, kde byli před deštěm ochráněni.

Tanec pasivně si pak mohli vychutnat návštěvníci večerního programu. Se svou nápaditou a vtipnou choreografií se představil taneční soubor Hradišťan.

Závěr večera pak už patřil nejlepší klezmerové kapele nejen na Slovensku, ale snad i v celé Evropě. Preßburger Klezmer Band to na podiu rozjeli ve velkém stylu. A právě na to posluchači čekali a právě po tom byli lační. Skvělé provedení klezmerových písní nenechalo chladným snad žádného z návštěvníků. Všichni se vlnili v rytmu latina, jazzu i rocku v kombinaci s balkánskou, orientální a židovskou hudbou. Tento koktejl byl namíchaný opravdu skvěle.

Touto krásnou tečkou děkujeme všem návštěvníkům, účinkujícím i organizátorům Festivalu židovské kultury Ha-Makom Holešov. Zaplněné židličky na přednáškách, koncertech i speciálních programech jsou jasnou známkou toho, že zájem o židovskou kulturu je velký a touha po poznání ještě větší.

Velké poděkování si také zaslouží ti, kteří na Festival židovské kultury finančně přispěli. Jednalo se o Zlínský kraj a Nadační fond obětem holocaustu. 

Hana Helsnerová

foto Hana Helsnerová, Jana Slovenčíková

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star