Barokní hudba napříč generacemi

Z celého turnusu Letní školy barokní hudby patří právě koncert dětské třídy k mé nejoblíbenější části. Když se pódium zaplní čtyřmi desítkami dětí, které spustí, dají volnost smyčcům a jejich prsty začnou tančit po strunách, většině diváků takzvaně „spadne brada“. Babičky a maminky vytahují kapesníky na slzy dojetí, tatínci pyšně pokyvují. A přece je to jiné než školní besídka, nastudovat barokní skladby už chce pořádnou dávku talentu.

Mladí studenti i letos bravurně nacvičili několik skladeb známých skladatelů v mírných úpravách pro potřeby dětské třídy. A šlo o skutečně krásný hudební zážitek.  Děti ve věkovém rozpětí od šesti do osmnácti let si totiž v mnohém nezavdají s dospělými umělci. A že se jim tam občas nějaká chybka vloudí? Co na tom. Alespoň se koncert odlehčí a s úsměvem se pokračuje dál. I tím se studenti zdokonalují. Letní škola barokní hudby zkrátka „vychovává“ nadějné hudebníky, o kterých, vsadím se, ještě jednou uslyšíme.

Věhlas Letní školy barokní hudby se dostal i k redaktorům České televize, kteří do Holešova přijeli o tomto unikátním projektu natáčet. Reportáž najdete v odkazu níže od šesté minuty. 9. srpen - Události v regionech plus (Brno) | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star