(Nejen) výsadkoví veteráni připomínali 21. srpen 1968

Dne 21. srpna před 55 lety obsadili ruští (sovětští) vojáci Holešov a celé tehdejší Československo. Začalo další z temných období naší historie. Ruské tanky a obrněnce se (jako všude) hrnuly do holešovských kasáren, kde tehdy sídlil 7. výsadkový pluk zvláštního určení, speciální jednotka tzv. červených baretů. Ale zatímco všude jinde naši vojáci na rozkaz z vyšších míst ruské okupanty do kasáren pouštěli, holešovští výsadkáři se jim postavili, pod hrozbou střelby z pancéřových pěstí je do areálu nevpustili a několik dní vůči Rusům prováděli rozvědnou činnost. Za to byli po nástupu Husákovského režimu mnozí, zejména jejich velící důstojníci, perzekvováni a 7. pluk byl rozpuštěn. Jeho bývalí členové po roce 1989 založili Klub výsadkových veteránů Holešov, který, kromě řady jiných veřejně prospěšných, zejména branných aktivit, každoročně připomíná události 21. srpna 1968, ke kterým došlo zejména v tehdejších holešovských kasárnách a v jejich okolí.

I letošní připomínka půlkulatého výročí těchto událostí byla sice skromná, ale důstojná. V neděli 20. srpna se ve farním kostele uskutečnila dopolední „hrubá“ mše svatá na připomínku onoho 21. srpna 1968. Kromě výsadkových  veteránů a jejich rodin a množství věřících se mše zúčastnil starosta města M. Fritz a radní O. Rektořík. Součástí mše sv.  vedle připomínky výsadkových veteránů a vzpomínky na dobu minulou byl jako symbol naděje do budoucnosti křest malinkého Zdeňka Matyáše. Mši celebroval holešovský děkan a farář J. Walczak a ve svém kázání, zabývajícím se důležitostí modlitby, připomenul paralelu okupace Československa v roce 1968 a snahy Ruska okupovat Ukrajinu v současnosti. Vyjádřil lítost a vyzval k modlitbám za zcela zbytečné desítky tisíc obětí současné války.

Po skončení mše sv. se výsadkáři a vedoucí představitelé města přesunuli k bývalým výsadkářským kasárnám – současné policejní škole, aby k pamětní desce, připomínající pobyt a odvahu výsadkářů 7. pluku zvláštního určení, položili květiny. Přivítal je zástupce velitele školy, plk A. Rohál. Po položení květin připomenul toto padesáti pěti leté výročí starosta města M. Fritz. Ocenil nezlomný postoj holešovských výsadkářů, kteří se postavili úchylnému a zvrácenému režimu – jediní v celé tehdejší republice, neboť i špičky tehdejší armády tomuto režimu nakonec sloužily a přisluhovaly. Starosta města připomenul paralelu odporu holešovských výsadkářů a skutečného ozbrojeného boje československých vojáků s nacistickými okupanty v Czajánkových kasárnách v roce 1939, kteří se také okupačním vojskům, rovněž sloužícím úchylnému a zvrácenému režimu, postavili, a to dokonce se zbraní v ruce. Setkání výsadkových veteránů, stejně jako mši svatou, zakončila vojenská večerka, troubená jedním z členů klubu.

O připomínku 55. výročí odporu holešovských výsadkářů vůči ruským okupantům projevila zájem rovněž Česká televize, která o ní natočila reportáž, kterou najdete v čase od 02:50: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1178166846-zpravy/223411013000820/ 

Karel Bartošek

Foto Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star