V Holešově bude položeno dalších deset kamenů zmizelých

Tisková zpráva ze dne 24. 8. 2023

  

Holešov – V rámci letošního Festivalu židovské kultury byly v Holešově položeny první dva kameny zmizelých. V pondělí 28. srpna jich bude položeno dalších deset za členy rodiny Beerovy a Brichtovy, a to dokonce přímo rodinnými příslušníky. Pokládány budou během pondělního odpoledne od 13:30 hodin za účasti zástupců vedení města Holešova.

 

Kameny zmizelých budou položeny za příslušníky rodin, kteří zahynuli v pekle koncentračních táborů za nacistické okupace. Kameny pořídila čechoangličanka paní Irena A. Brichta a na tento akt se sjede 14 členů obou příbuzných rodin z celého světa (Anglie, Austrálie, Kanada, USA), mluvících obstojnou češtinou.

 

„Spřízněné rodiny Beerů a Brichtů patřily na konci 19. a na počátku 20. století k nejvýznamnějším židovským rodinám v kraji. Podnikaly zejména v konfekční velkovýrobě a v šití pracovních oděvů. Heinrich Beer nechal v roce 1913 honosně upravit dům na náměstí v Holešově č. p. 24, kam přenesl sídlo své rodiny a na dvoře modernizoval svou textilní továrnu. V předtuše hrozby nacismu Heinrich Beer v roce 1936 prodal tento areál městu, které zde zřídilo radnici, a odešel s řadou příbuzných do Anglie. Další členové obou rodin ale na Moravě zůstali a bohužel všechny postihnul krutý osud smrti ve vyhlazovacích koncentračních táborech,“ vysvětluje historik Karel Bartošek.

 

Kladení bude zahájeno u autobusové zastávky u parčíku na náměstí Svobody. Na místě, kde se rozkládala tzv. Nová synagoga, budou položeny Kameny zmizelých členů rodiny Beerovy, kteří byli deportováni z Brna. Přesnou adresu jejich bydliště před deportací se nepodařilo zjistit. Jedná se o Ludvíka Beera (65 let), Annu Beerovou, rozenou Brichtovou (57 let), Egona Beera (35 let) a Alfreda Zdeňka Beera (23 let). Dále se s kladením bude pokračovat u domu č. p. 121, odkud byly deportovány Greta Beerová, rozená Fuchselová (50 let) a Erika Beerová (21 let). Z domu č. p. 438 na Palackého ulici pak byli deportováni Berta Brichtová, rozená Popperová (59 let), Rudolf Brichta (56 let), Dora Brichtová (52 let) a Lydia Brichtová (18 let).

 

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star