Večer sokolských světel

Letos se, stejně jako každý rok začátkem října, sešli členové holešovského Sokola, aby uctili památku bratrů a sester, kteří se stali oběťmi tragických událostí začátku války. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků. Ti byli následně mučeni, vězněni a deportováni do koncentračních táborů.

 

Výjimkou nebyl ani starosta holešovského Sokola Ladislav Jaroš, který byl 18. června 1942 v Kaunicových kolejích nacistickou mocí zastřelen. Jeho památka je zvěčněna tím, že gymnázium v Holešově nese čestný název gymnázium Ladislava Jaroše. Vděčné členstvo pak umístilo na vrcholek Jehelníku na svahu Kelčského Javorníku, místu jeho častých turistických vycházek pamětní desku s nápisem: Vzpomeňte bratra Jaroše, starosty Sokola Holešov, ředitele reálného gymnázia, turisty, lyžaře a milovníka tohoto kraje. V roce 2019 byla replika této desky umístěna právě k holešovskému gymnáziu. Ve stejném roce byl také vládou schválen 8. říjen jako Památný den sokolstva. Tento den je poctou všem Sokolům, kteří zahynuli při boji za svobodu a demokracii.

 

Při pietním aktu nechyběla sokolská čestná stráž, projev starosty Sokola, slovo starosty města a neodmyslitelně také státní hymna. Následně se zúčastnění přesunuli k řece Rusavě, aby po jejím toku poslali lodičky symbolizující osudy sokolských hrdinů, kteří obětovali život pro svou vlast. Společné setkání členů Sokola pak završilo opékání špekáčků a zábava pro děti na zahradě sokolovny. Děkujeme všem za účast i za snahu při přípravě nápaditých lodiček z přírodních materiálů.

Večer sokolských světel se tradičně těší velké oblibě hlavně u těch nejmladších členů Sokola. A to i přesto, že skrytou symboliku zatím nevnímají. Jistě k tomu postupem let dospějí a zjistí, jak důležité je si historii připomínat.

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star