Camille Saint-Saens ve vánočním  Holešově

Už druhé desetiletí existuje v Holešově tradice společných vánočních koncertů Holešovského chrámového sboru a Holešovského komorního orchestru ve farním kostele na první svátek vánoční – Boží hod. Oba soubory při jejich nastudování dlouhodobě spolupracují s evropsky významným dirigentem Jaroslavem Mikušem, který působí v Portugalsku, ale na vánoční svátky jezdí pravidelně domů. V dřívějších letech byly vánoční koncerty několikrát věnovány již prakticky zlidovělé České mši vánoční Jana Jakuba Ryby. Letos ale oba soubory zvolily velmi odlišnou náplň. Namísto české klasiky nastudovaly Vánoční oratorium francouzského skladatele Camilla Saint-Saense.

Tato mimořádná osobnost druhé poloviny 19. a počátku 20. století patří mezi světové velikány v řadě oblastí. Byl geniálním matematikem, astronomem, geologem, lingvistou, pravděpodobně nejlepším varhaníkem nejen ve své době a také skladatelem. Melodie z jeho Tance kostlivců a Karnevalu zvířat patří do toho nejzlatějšího fondu světové hudby. Jeho vánoční tvorba sice není tak známá, ale Vánoční oratorium je rovněž skvělým dílem pozdního romantismu.

Na koncertě kromě obou souborů hostovali rovněž sólisté – zpěváci Lenka Rafajová, Magdalena Radoňová, Kateřína Oškerová, Pavel Janečka, Aleš Janiga a harfenistka Dana Suchanová.

Obecenstvo zcela zaplnilo všechny tři lodi kostela a ocenilo velmi dobré provedení oratoria po orchestrální i pěvecké stránce. Saint-Saensova  hudba je velmi melodická, líbivá, chvílemi připomíná až filmovou hudbu, takže posluchači jistě absolvovali příjemný hudební zážitek. A jako přídavek si tradičně účinkující i nadšení posluchači společně zazpívali tu nejtradičnější koledu Narodil se Kristus Pán. Ostatně dotek krásy v podobě dokonalé hudby v této době, plné hrůz nejen ve světě, ale i u nás, působí hojivě alespoň na chvíli. A tu jsme si v Holešov na první svátek vánoční opravdu užili.

Karel Bartošek 

foto Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star