2 kameny zmizelých u staré synagogy

Slavnostně umístěny byly 25. července 2023. Připomínají: Kamila Bergmannová a Alfred Bergmann. Jejich přesné umístění je u Staré synagogy. 

Vůbec poprvé byly v Holešově položeny „kameny zmizelých“, které jsou vzpomínkou na oběti holocaustu a nacistického režimu. V Holešově byly za účasti potomků položeny kameny manželů Bergmannových. Vlastnoručně je umístila vnučka manželů Bergmannových Eva spolu se správcem synagogy Vratislavem Brázdilem. Celá myšlenka totiž vzešla právě z dlouholetého přátelství a vzájemné komunikace těchto dvou osob. 

Kamila a Alfred Bergmannovi a jejich tři děti patří k naprostým výjimkám mezi židovskými rodinami, které se po válce vrátily z koncentračních táborů. Přesně před osmdesáti lety, v lednu 1943, bylo z Holešova nuceně deportováno dvě stě sedmdesát dva židovských obyvatel, po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen dvacet.

Těm, kteří přežili, byly v den zahájení Festivalu židovské kultury Ha-Makom před Šachovou synagogou symbolicky položeny „kameny zmizelých“. Na pietní akt přijala pozvání také vnučka manželů Bergmannových Eva Šašková se synem Petrem.

Otec Evy Šaškové, syn Kamily a Alfreda Bergmannových, přežil Osvětim vlastně zázrakem. Přežil pochod smrti i Mengeleho pokusy. Rodiče se dvěma nejmladšími dětmi zůstali celou dobu v Terezíně, transportu na smrt se vyhnuli jen díky otci, který byl německým válečným veteránem z první světové války.

Bergmannovi se po válce vrátili do svého bytu v prvním patře synagogy, který si pronajali od židovské obce. Místnost, kterou dnes známe jako světlý výstavní prostor, tehdy rozdělili na dvě menší. „Dodnes jsou viditelné stopy po příčce, která prostor dělila. Také je vidět, kde měli kamna, protože na podlaze jsou propálená místa od žhavých uhlíků. Zůstal nám po nich také zakrytý původní trámový strop, zřejmě kvůli případnému úniku tepla,“ popisuje Vratislav Brázdil ze Šachovy synagogy.

Kamila Bergmannová bohužel zemřela již tři roky po válce na selhání srdce. Bolest ze ztráty čtyř dětí, které zahynuly v Osvětimi, byla příliš velká. Invalidní Alfred Bergmann zemřel o osm let později, v roce 1955.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star