Busta Bedřicha Smetany projde restaurováním

Tisková zpráva ze dne 29. 2. 2024

 

Holešov – Letošní rok je stejně jako každý rok, končící čtyřkou, Rokem české hudby. Rok 2024 je obzvláště významný dvousetletým výročím narození našeho předního hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Město Holešov se pyšní parkem, který je po něm pojmenován, a také pomníkem, který na místě stojí přesně sto let a je tak nejstarším Smetanovým pomníkem na Moravě.  Jeho autorem je vsetínský rodák a akademický sochař Emil Hlavica, který byl žákem a později i spolupracovníkem Josefa Václava Myslbeka. 

 

Na konci února byla zahájena oprava pomníku Bedřicha Smetany. Odborné restaurátorské práce provádí akademický sochař a restaurátor MgA. Tomáš Martiňák z Uherského Hradiště za částku 210 tisíc korun. „Drobné úpravy se dočká i bezprostřední okolí sochy na základě návrhu Ing. Aleny Vránové z atelieru List,“ uvádí k akci místostarosta Pavel Karhan. Restaurátorské práce potrvají do 3. května. „Tímto krokem chceme přispět k důstojné oslavě dvoustého výročí narození našeho významného hudebního skladatele,“ doplňuje Karhan.

 

Vysoký hranolový podstavec s bustou Bedřicha Smetany je kulturní památkou od 3. 5. 1958. Na jeho přední části je možné si přečíst nápis:

„Můj drahý národ český neskoná,

on hrůzy všechny slavně překoná!

Z opery Libuše

Bedřich Smetana

1824–1884“

Na zadní straně pak najdeme text:

„Tvůrci moderní české hudby

Pěvecký spolek =Podhoran=

1924“

 

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star