Tanec ve světě - taneční přehlídka v Holešově

Holešov vyniká velkou rozmanitostí zájmových spolků a organizací, není proto překvapením, že rozmanité jsou také pořady, které při prezentaci daných odvětví vznikají. Jedním takovým byla celostátní nepostupová přehlídka klasického a moderního tance dětí, mládeže a dospělých Tanec ve světě. Uspořádalo ji Taneční Studio JL z.s.

V sobotu 2. 3. tak holešovské kino zaplnily krásné mladé tanečnice a jejich publikum z různých koutů naší republiky. Taneční soutěžní přehlídky Tanec ve Světe se zúčastnilo 10 tanečních škol. 8 Základních uměleckých škol – tanečních oborů a dvě soukromé školy. „Za ZUŠky to byly Bojkovice, Dubňany, Rosice, Luhačovice, Uherský Brod, Kroměříž, Ostrava – Mariánské Hory, Frýdlant nad Ostravicí a za soukromé školy Taneční škola Hess Praha a Taneční Studio JL,“ jmenuje pořadatelka Jana Lochmanová.  Celkem se sešlo 152 tanečníků, kteří tančili ve 26 scénických choreografiích s využitím principů klasické a moderní taneční techniky. „Moderní technika nerovná se současné

taneční styly jako street dance, hiphop, disco show a podobně. Jedná se o techniky Graham, Limón, Horton,“ vysvětluje Lochmanová.

 

Takto vysoká účast je důkazem toho, že přehlídek tohoto typu je na Moravě velký nedostatek. „Jelikož na Moravě jsou zastoupeny především komerční soutěže s důrazem jen a výhradně na fyzický výkon tanečníka a je zcela opomíjena obsahová a prožitková stránka, bylo otázkou času, kdy a kde bude uspořádána soutěž scénického typu,“ dodává Lochmanová.

 

Důležitým ukazatelem kvality přehlídky bylo také složení odborné poroty, která se skládala z tanečních pedagogů a aktivních tanečníků a choreografů. Při hodnocení neměli snadnou práci, navíc si odnášeli i smíšené pocity z tanců, podléhajících trendům sociálních sítí. Byli tedy vystaveni otázce, zda a do jaké míry tento styl na taneční přehlídky patří. Na druhou stranu byla porota velmi překvapena množstvím kvalitních a perfektně provedených vystoupení. Ohodnotili i obsahovou stránku věci, kdy se mohli plně věnovat nejen technickému zvládnutí, ale i emočnímu vyjádření. Bavilo je pozorovat, jak se s postupujícím věkem tanečnice vyvíjí a jak se mění sdělení, které svým vystoupením předávají.  

 

Všechny taneční školy byly ohodnoceny pásmem podle toho, jak se umístily. Všichni účastníci mohli navíc načerpat inspiraci a vyzkoušet si vystupování před publikem, aniž by museli propadat stresu, který je provází při postupových soutěžích. V Holešově panovala ryze přátelská atmosféra bez rivality.

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star