Představení nové knihy ze sekce Knihovnička Holešovska

Knihovnička Holešovska byla v loňském roce obohacena o 44. svazek. Autorem nové publikace s názvem Putování s moždířem je Miroslav Olšina. Jde o soubor válečných fotografií Josefa Velcla doplněný o informace o dnes už téměř zapomenutých skutečnostech a předmětech rakousko-uherské armády. Kniha bude veřejnosti představena ve čtvrtek 7. března v 17 hodin ve studovně městské knihovny.

 

„Vzpomínky na stoletá výročí začátku i konce I. světové války se pozvolna vytrácejí a její příčiny i průběh opět tiše upadají v zapomnění. Snad jen hrstka těch, kteří se dějinami naší země zabývají důkladněji, si uchovává v paměti i něco více než osudy dobrého vojáka Švejka a naše statečné legionáře, bojující v řadách zahraničních armád za naši dosud neexistující republiku. Tyto jednostranné pohledy na naši armádu se však šíří jen u nás doma. V zahraničí jsou čeští vojáci naopak hodnoceni velmi vysoko. Tak tomu bylo i v rámci rakousko-uherské armády. Čeští vojáci patřili vždy mezi ty nejlepší a nejspolehlivější,“ uvádí v úvodu knihy autor. Ve čtenáři probouzí hrdost a touhu dozvědět se více. A právě tyto počiny jsou možnostmi, jak informace, kterých bude ubývat, uchovat v našich myslích.

 

Album obsahuje přes dvě stě originálních fotografií, z nichž byl proveden výběr a sestaveny tematické celky, k nim pak doplňující text, který umožní pochopit některé z dnešního pohledu již málo srozumitelné předkládané informace. Přijďte si poslechnout povídání samotného autora, člena Vlastivědného kroužku, který knihu Putování s moždířem představí. Kniha bude pochopitelně na místě také k zakoupení. Náhled knihy najdete zde https://www.holesov.cz/3873-44-svazek-putovani-s-mozdirem.html

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star