„Křest“ publikace doprovodilo povídání o Velké válce i zpěv

Zdánlivě „obyčejné“ představení knihy se může stát nesmírně neobyčejným zážitkem. Přidruží-li se hudební a divadelní talent, láska k vojenské historii a občerstvení, není o kladném výsledku nejmenších pochyb. Právě takovým zážitkem bylo „uvedení do života“ dalšího svazku Knihovničky Holešovska – Putování s moždířem.

Autor Miroslav Olšina sestavil soubor válečných fotografií Josefa Velcla z Rymic a doplnil jej o informace o dnes už téměř zapomenutých skutečnostech a předmětech rakousko-uherské armády. Originální album fotografií, které dosud nebyly publikovány, vlastní vnuk vojáka Josefa Velcla, který se setkání ve studovně knihovny taktéž účastnil a nabídl tuto rodinnou památku k prohlédnutí všem zúčastněným.

 

Po krátkém úvodu do historie, kterého se ujal Karel Bartošek, a promluvě samotného autora publikace Miroslava Olšiny, následoval blok písní v podání Vlaďky Dvořákové, Zdeňka Janiše, Miroslava Olšiny a Karla Bartoška. Stylově oděni, s notou na rtu a točeným kabanosem v ruce navodili nevídanou atmosféru. Předčítáním pohlednic z vojny byl obraz těžké doby války pomyslně dotvořen.

 

Křtu publikace (opět stylově rumem z vojenské butylky) se ujal pan Velcl, vnuk vojáka Josefa Velcla, předseda Vlastivědného kroužku Jan Machala, autor Miroslav Olšina, místostarosta Pavel Karhan a pan Evžen Petřík, profesor historie, který tuto milou besedu doplnil o výklad o vojenské historii Velké války, jak se jí tenkrát říkalo...

 

Výbor Vlastivědného kroužku pak panu Olšinovi slavnostně předal čestné členství v tomto aktivním holešovském spolku.

 

Závěrem se studovnou nesla pochodová píseň našich vojáků Bílý kvíteček od Karla Hašlera. Mezi vojenskými písněmi byla šlágrem a bílý kvíteček se tak stal jakýmsi symbolem českých a moravských vojáků ještě před vlčími máky.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star