Jarní dušičky neboli Provoda

Kdy jindy vyrazit na přednášku o významných hrobech nežli při příležitosti staroslovanského jarního svátku zemřelých Provody. Nebyli jsme tedy na den přesní a na městský hřbitov jsme se vydali o den dříve, tady první sobotu po Velikonocích, i přesto jsme si odkaz jarních dušiček připomněli.

Spolu s Vlastivědným kroužkem jsme se v hojném počtu vydali za tajemstvími památných, čestných a významných hrobů v Holešově. Jelikož ale máme hřbitov příliš rozsáhlý a navíc plný zajímavých příběhů, zvládli jsme při prvním setkání projít pouze jednu čtvrtinu hřbitova. Z úst archeologa Mgr. Jiřího Janála jsme si vyslechli mnoho zajímavostí o významných osobnostech našeho města, doplněné o vzpomínky a znalosti místního pamětníka a potomka holešovské kamenické linie pana Reimera. Obdivovali jsme cenné náhrobky a prožili tak trochu jinou sobotu.  

Všichni zájemci jsou zváni na pokračování tohoto příjemného setkání, které se uskuteční dost možná o těch našich křesťanských Dušičkách. O termínu budeme včas informovat. Zájemci se však mohou o významných a čestných hrobech dozvědět více také z orientační tabule na hřbitově nebo mohou navštívit odkaz na stránkách města Holešova https://www.holesov.cz/cestne-hroby-a-vyznamne-hroby

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star