Sobotní folklorní den s kácením máje

V rámci Dnů města Holešova se uskutečnil také folklorní den. Ten vyvrcholil pokácením májky, která se celý měsíc tyčila nad holešovským náměstím.

Den byl zahájen farmářskými trhy a vystoupením cimbálové muziky Paléska. Cimbálovku pak vystřídaly soubory SVČ Tymy – jeden folklorní a jeden taneční. Velký obdiv pak sklidil chorvatský soubor z partnerského města Desinić. Skromné kroje a typické chorvatské hudební nástroje spolu úžasně korespondovaly a nám divákům přinesly něco cizokrajného a neobvyklého. Soubor Velika Hrvatska pak ozvláštnil také mši svatou, která byla sloužena tradičně za město Holešov, partnerská města a Mikroregion Holešovsko.

Stejně jako se střídalo slunce s přeháňkami, střídaly se i na pódiu jednotlivé soubory. Zájemci si mohli poslechnout dechovou hudbu Sebraňáků nebo Hulíňanů, zatancovat dorazila Omladinka Martinice i taneční studio Jany Lochmanové, zpívala a tančila Malá Rusava a další.

Samotného kácení máje se ujaly večerníčkové postavičky - děda Lebeda a řezník Krkovička. Známá dvojice se odborně se ujala pily „dvoumužné“ a májku za potlesku přítomných poslala k zemi. Dalším bodem programu byla tombola a hudební zábava.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star