Obecní zabijačka v Rymicích

Zabijačka, to slovo alespoň v nás, Moravácích, vyvolává nesmírně libé pocity plné vůně právě uvařeného ovaru, vytaženého z kotle, krásných estetických vjemů z nádherné mozaiky právě rozkrojené tlačenky, či kontrastu černých jelit a bílých jitrniček! O harmonii tučných, nezdravých, ale nesmírně příjemných chutí nemluvě (v této souvislosti se autor těchto řádků, hrubý a primitivní „masák“, omlouvá útlocitným vegetariánům, veganům a raw vášnivcům, které představa zabíjení nevinného živého tvora – čuníka domácího – pobuřuje a přáli by mu svobodný, volný a šťastný život v naší středomoravské pravé divočině, kde by radostně až do smrti věkem pobíhal se svými kamarády – domácími slepicemi, husami, kachnami, krůtami a domácími králíčky).

Protože z různých civilizačních důvodů už jsou pryč ty doby, kdy se v každé domácnosti na vesnici a často i ve městě konala každoročně alespoň jedna zabijačka, osvícené vedení některých obcí se rozhodlo nahradit tento opravdu typický lidový zvyk, skoro až obřad, zabijačkou obecní, která je určena pro všechny občany nejen dané vesnice, ale i jejího širokého okolí. A dokonce i obyvatelé nedalekého města se mohou podívat na ty opravdu prastaré zvyklosti a dokonce si zakoupit ty skvělé produkty naší zabijačky. V Rymicích se stala obecní zabijačka již tradicí a na konci listopadu směřují kroky či auta mnohých Holešováků do obecního areálu, kde se již od pátku vaří „masenko“, vychládají kusy sádla a skvělého masa, plní jelita, jitrnice a tlačenky a nabízí se skvělá „prdelačka“ s česnekem či právě vytvořená obcházka. Také tento víkend Rymičáci provozovali tento svůj svátek – a příznivci tohoto našeho skvělého folkloru a přátelé Rymic si našli cestu do dočasně otevřeného chrámu chutí a vůně. A v sobotní odpoledne následoval další skvělý obřad – košt slivovice, opět úžasný lidový zvyk a sice poněkud palčivý, ale o to rafinovanější útok na chuťové pohárky. Prostě občas člověk občanům Rymic opravdu závidí!

Obdobnou tradici zavádějí i v nedalekých Martinicích, kde rovněž proběhla obecní zabijačka a na počátku nového roku totéž čeká dalšího člena našeho mikroregionu, již poněkud vzdálenější obec Lechotice.

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star