Adventní koncert HCHS a HKO 2.12.2017

Objektivní pamětník minulých let či spíš desetiletí musí chtíc-nechtíc přiznat, že holešovský kulturní život alespoň pro ty starší, pokročilé či milovníky klasiky, zaznamenal v posledních málo letech obrovský posun. Vytvořila se řada tradic, které se daří naplňovat. A jednou z nich jsou pravidelné společné koncerty Holešovského chrámového sboru a Holešovského komorního orchestru. Ty se uskutečňují ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie a vlastně rámují největší křesťanské svátky či liturgická období. A do této řady patří i Adventní koncert HCHS a HKO, který se letos opět konal v sobotu před první adventní nedělí, tedy 2. prosince odpoledne.

Ono se vlastně nejedná jen o vlastní koncert, ale toto setkání je spojeno i s požehnáním adventních věnců a s rozžehnutím první adventní svíce na „hlavním“ holešovském věnci, umístěném v kostele. Režie této akce byla opravdu velmi důmyslná a stoprocentně se zdařila. Do zcela naplněného, ztichlého kostela vešla půvabná flétnistka, Petra Bradáčová, a zahrála beze slova úvodu či vysvětlení nádhernou, náročnou sólovou skladbu. Poté holešovský děkan a farář J. Walczak požehnal desítky adventních věnců, které pod vítězný oblouk kostela nanosili posluchači koncertu. Starosta města Holešova R. Seifert potom spolu s děkanem zapálil první svíci na velkém adventním věnci farnosti. A  už nastoupil Holešovský chrámový sbor pod vedením J. Kotase a spolu se sólistkou V. Škrabalovou zazpívali několik adventních písní. Ono se to často plete – adventní písně jsou písněmi náboženskými, nejsou to ale koledy – ty by se správně měly začít zpívat poprvé až na Štědrý večer a potom během vánoc až do Tří králů. Následovalo několik skladeb, provedených Holešovským komorním orchestrem v jeho „tvrdém“ jádru, tedy v obsazení smyčcových nástrojů a cembala, pod taktovkou L. Horáka. Program koncertu byl koncipován jako pocta velkému německému pozdně baroknímu hudebnímu skladateli, Georgu Philippovi Telemannovi a nutno uznat, že barokní hudbu dělají hudebníci Ivo Kurečky opravdu skvěle a nemají se za co stydět. Poslední skladba potom byla společným dílem pěveckého sboru i komorního orchestru. K nádherné atmosféře koncertu přispělo i to, že do kostela zabloudil i náš sv. Mikuláš, velmi správně a slušně výhradně se svými anděli (takže čerti asi zůstali před chrámem Páně poslušně venku) a jejich zaujetí nádhernou hudbou je snad aspoň trošku vidět na přiložených fotografiích.

Letošní adventní koncert se nám vyvedl. Do Vánoc nás čeká ještě několik adventních koncertů, muzicírovat budou zejména učitelé a žáci ZUŠ F.X. Richtera a také Big Band J. Hájka. A už se můžeme těšit na radostné vánoční koncerty Moravských dětí a opět HCHS a HKO, které během obou vánočních svátků znovu rozezvučí prostory našeho farního kostela a na kterých si budeme konečně moci i my zazpívat koledy!

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star