Žebříček sedmi nejkrásnějších či nejvíce fascinujících astronomických jevů, které by si každý pozorovatel za svůj život zasloužil vidět, představil v Holešově astrofotograf Petr Horálek. Přednášku uspořádala Městská knihovna Holešov a strhla obrovský zájem veřejnosti. Seznam perel astronomie je ryze subjektivní, ale pravděpodobně se s ním všichni posluchači ztotožnili a potvrdili, že toto moci pozorovat, je skutečně zážitek.
Ať už jde o výbuch supernovy, který se za posledních tisíc let v naší galaxii odehrál jen 5x, naposled v roce 1604. A tak je z kosmického hlediska možné, že už to zase brzy přijde. Nutno podotknout, že „z kosmického hlediska“ znamená „dnes nebo taky za tisíc let“, jak nám přednášející přesně tento odhad vysvětlil. Nebo může jít o meteorický déšť, který ve zmenšené podobě meteorického reje můžeme sledovat každoročně. Opravdový meteorický déšť bychom ale mohli zažít někdy v letech 2031 – 2033 vždy kolem 17. listopadu. Dalším stupínkem jsou přechody planet před Sluncem. Ze Země je možné pozorovat přechody pouze dvou planet, a to je Merkur a Venuše. Přechodu Merkuru se dočkáme v roce 2032, ovšem Venuše je skutečným úkazem století, a tak kdo neviděl její přechod v roce 2012, je o tento jev ochuzen. Dalšího se patrně nedočká, má se totiž odehrát až v roce 2125.
Kometu století, kterou si tak nádherně umíme zobrazit a její „tvar“ je nám důvěrně známý, jsme si jako posluchači odborné přednášky měli však představit úplně jinak. Jako špinavou sněhovou kouli. Svou úchvatnost získává až interakcí se Sluncem, když se k němu dostatečně přiblíží, začne tát a zářit. Většina z nás už nějakou kometu za svůj život viděla. Ty nejúžasnější se daly pozorovat v letech 1996 a 1997. Dalším jevem, který už je takzvaně „na bedně“ a od astrografa Horálka si vysloužil bronzovou příčku, je polární záře. Tato barevná symfonie nebes je čas od času pozorovatelná i z našeho území, naposled tomu tak bylo vloni v květnu.
No a vítězi mezi perlami astronomie jsou dle vášnivého popularizátora astronomie úplné zatmění Měsíce a úplné zatmění Slunce. Jednou za rok a půl je možné vidět úplné zatmění Měsíce, kdy vstoupí do zemského stínu. Tento jev je opředen mnoha, někdy až poetickými, legendami. Často však byl vnímán jako předzvěst apokalypsy. Jde o pozoruhodné pozorování, protože když potemní noční obloha, je možné lépe sledovat mléčnou dráhu. Částečného zatmění Měsíce se dočkáme už v březnu a úplného pak v září letošního roku.
Strhující nebeské představení pak můžeme pozorovat při zmíněném úplném zatmění Slunce. Za tímto úkazem je však nutné cestovat, protože pozorování u nás bude možné až v roce 2135. V srpnu roku 2026 však z České republiky bude možné sledovat velké procento částečného zatmění Slunce. Fascinující jev odhaluje spoustu dalších úkazů, které jsou možné vidět pouze při takovém zatmění. Jak řekl Václav Knoll: „Kterýmu jinýmu úkazu na obloze lidi zatleskají? Jiný takový prostě není…“
Chcete-li tedy být svědky něčeho mimořádného, dívejte se směrem k obloze. Právě tam se totiž odehrává cosi tajemného a nekonečně fascinujícího…
Hana Helsnerová
Hodnocení článku:
27.2.2025 09:48