Tradice, která jako jedna z mála neupadá. Právě naopak - je pevnou součástí společenského dění v mnoha obcích. Obce Mikroregionu Holešovsko nevyjímaje.
Muzika, radost, pestrost a originalita, to je základ úspěchu každého takového fašanku, ostatků nebo u nás „vodění medvěda“. Oblíbenou obchůzku zpravidla zajišťují hasiči, sportovci či jiní obecní nadšenci, kteří nikdy nepokazí žádnou legraci. U jednotlivých domů jsou pak přivítání úsměvem, koblihami a domácí slivovičkou. Často také nějakou korunou, kterou dárci přispějí na další činnosti daných spolků. Je to zažitý koloběh, díky kterému se pak rozvíjí kulturní, společenský a třeba i sportovní život. A právě o tom to je, že se lidé (nejen na vesnicích, ale hlavně tam) pobaví a semknou.
Letošní masopust opět hýřil originalitou, precizními kostýmy i promyšlenými alegorickými vozy. V některých případech šlo o skutečné vynálezy. Například Horní Lapač brázdila zcela funkční pojízdná pekárna, v Tučapech s sebou čápi vozili čapí hnízdo, v Količíně měli pojízdnou ordinaci z Nemocnice na kraji města a v Žeranovicích jezdila Wonkova továrna na čokoládu. Právě tam mají hasiči tradičně určeno celoroční téma, kterého se budou držet také při přípravě dětského tábora a dalších aktivit. V průvodech tradičně kromě jiných nechyběli v prvé řadě medvědi, dále pak kominíci, pekaři, cikánky, různé zvířectvo, pohádkové postavy nebo policisté. Ti povětšinou sehrávají roli medvědáře. Ne však všude, v Martinicích byl medvědářem Fantomas a v Rymicích pak Kapitán Demo. No zkrátka - fantazii se meze nekladou… V Mikroregionu Holešovsko tedy rozhodně ne!
Hana Helsnerová
Hodnocení článku:
1.3.2025 16:09