26. svazek: Dáma každým coulem

Autor: Robert Rohál. Vydáno: červen 2012, formát A5, 48 stran.

Doporučená prodejní cena: 60 Kč.

Životní peripetie holešovské hraběnky Barbory Wrbnové mapuje publikace Dáma každým coulem.

„Už před čtyřmi lety mi tady v Holešově vyšla publikace Vzlety a pády holešovské hraběnky Barbory Wrbnové, ale protože jsem mezitím získal nové informace ve formě vzpomínek dalších pamětníků na tuto ženu, řekl jsem si, že napíšu volné pokračování,“ říká autor publikace Robert Rohál.
Barbora Wrbnová, od jejíhož narození uplynulo v dubnu 2012 již 120 let, se stala manželkou holešovského hraběte Rudolfa Ludvíka Ferdinanda Wrbny (1892 - 1936). I když neměla šlechtický původ (hraběte poznala za první světové války ve vídeňském lazaretu, kde pracovala jako ošetřovatelka), podle pamětníků, s nimiž se autor publikace setkal, byla dámou každým coulem. V holešovském zámku žila téměř třicet let, ale v životě mnoho štěstí neměla. Na svatbu s hrabětem Wrbnou čekala celých patnáct let (vzali se v roce 1930, až po smrti starého hraběte Wrbny), a když už pak byla vdaná, manželství trvalo jen šest let - hrabě zemřel na následky zranění s koněm.
Život Barbory Wrbnové (1892 – 1962) byl vůbec natolik zajímavý, že by možná zaujal nejednoho scenáristu či režiséra, kteří by chtěli natočit film o ženě, která si prošla několika historickými dekádami a prožila řadu krutě osudových zvratů. Zažila Rakousko-Uhersko, první republiku, německou porobu či socialistické budování, které ji nakonec srazilo na kolena.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star