Návštěva partnerského města Desinić

Na oslavy dnů svatého Jiří se do partnerského města Desinić vypravila o předposledním dubnovém víkendu delegace z Holešova. S dobrou náladou se tak v autobuse sešli zástupci města v čele se starostou Rudolfem Seifertem a děkanem Jerzy Walczakem, holešovští fotbalisté, kurovický Green regiment v čele s Martinem Malinou a starostkou Kurovic Lenkou Koutnou a holešovské mažoretky. Po dlouhé, ale přesto veselé cestě nás na místě samotném srdečně přivítali zástupci obce Desinić.

Slavnosti svatého Jiří byly rozděleny do tří dnů. Pátek patřil oslavám obce, která slavila výročí 25 let od založení. S Holešovem ji však pojí ještě jedno další výročí. Je to přesně 10 let od doby, kdy vzájemná spolupráce a přátelské vztahy dostaly oficiální podobu. Starosta města Holešova převzal z rukou starosty Desiniće plaketu a zároveň předal dárek k výročí založení obce Desinić. Účastníkům oslav, včetně starostů i hejtmana, se představily pěvecké a folklorní soubory, které čítaly v poměru k počtu obyvatel obdivuhodné počty členů. Již v pátek dostaly prostor mažoretky při slavnostním defilé i mušketýři z Kurovic při výstřelu na hradě Veliki Tabor.  V sobotu jsme společně s válečnými veterány a za přítomnosti ministra obrany uctili památku padlého vojáka Božidara Brumena, který položil svůj život ve válce v roce 1992.

Kurovičtí mušketýři později svým výstřelem odstartovali vytrvalostní závod s názvem „Z brega na breg“, tedy „Z kopce na kopec“. V krásných dobových kostýmech budil Green regiment velkou pozornost obyvatel a těšil se tak velkému zájmu i společnému focení s dětmi i dospělými. Odpoledne pak patřilo fotbalistům. Fotbalový klub Desinić slavil 45. výročí a při této příležitosti mnozí převzali sportovní ocenění. Následoval fotbalový zápas starších pánů. Řady našeho týmu doplnil také starosta Rudolf Seifert společně s děkanem Jerzym Walczakem. Tato silná sestava bojovala za čest našeho města, fotbalisté se za bouřlivého skandování rvali jako lvi a dlouho odolávali za nerozhodného stavu 2:2.

Zájemci se později mohli vydat na výlet do místního hradu Veliki Tabor, kde se skupinky ujal průvodce a představil historii této nádherné dominanty. Součástí zájezdu byla návštěva Dvorce Miljana. Večer se nesl ve společenském duchu, kdy se celá obec sešla při tradiční zábavě pod obrovským stanem s oblíbenou chorvatskou kapelou Ex Band. Společenská družba obou večerů vzala za své, při tanci odpadly jazykové bariéry, chorvaté se naučili mnohé české lidové a jiné písně a všichni se náramně bavili.

Nedělní den potom patřil mažoretkám, které svou slavnost zahájily taktéž slavnostním oceňováním. Zástupkyně holešovských mažoretek mažoretkám desinićským předaly dárkový koš k jejich krásnému dvacetiletému výročí. Následovala mše svatá, kdy svůj dárek – svíci se sv. Jiřím – předal farnosti také náš děkan Jerzy Walczak. Po mši svaté pak vypuklo Mezinárodní setkání mažoretek a dechových hudeb k 20. výročí založení desinićských mažoretek. Naše mažoretky Arabelky Holešov velice řádně reprezentovaly a dokázaly své umění a preciznost jak u slavnostního defilé, tak i při vystoupení. Za svůj skvělý výkon sklidily zasloužený obrovský potlesk.

Přátelské setkání v chorvatském Desinići mělo svůj smysl. Jednak se upevnily vzájemné vztahy, které jsou opravdu velmi srdečné, zároveň tak byla znovu obdělána půda pro další spolupráci. Všem zúčastněným patří velký díky za důstojnou reprezentaci města Holešova.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star