TyMy slaví 15. výročí

Ještě před patnácti lety v Holešově uvažovali, co dělat s opuštěnou budovou bývalé Základní školy ve Všetulích. Po tom, co se spojilo několik nápadů a návrhů a několik šikovných lidí, bylo jasno. Vzniklo TyMy centrum volnočasových aktivit. První kroužky a kurzy byly věnovány tanci – orientálním břišním tancům a společenským tancům. Od té doby uběhla již spousta vody a TyMy centrum slaví 15. narozeniny.

První z letošních oslav proběhla v sobotu 19. 5. za účasti těch, kteří stáli u vzniku organizace a také těch, kteří její činnost plně podporují. Oddaná ředitelka TyMy Jarmila Vaclachová, která centru věnovala nejenom svůj čas, ale i své srdce, při slavnostním setkání připomněla okolnosti samotného vzniku „TyMyčka“ a následně poděkovala nepřebernému množství lidí. „Všichni pozvaní a jmenovaní jsou tady zaslouženě. Každý má svůj podíl na tom, jak TyMy centrum vypadá, a jak funguje dnes. Za 15 let se z novorozeněte stane mladá slečna, stejně tak z našeho novorozeněte vyrostlo téměř dospělé krásné místo plné dětí a mládeže, pro které jsme jako přístav,“ zaznělo z úst dojaté ředitelky Jarmily Vaclachové. Kromě slov si ale zúčastnění užili také krásná vystoupení současných i bývalých „žáků“ centra.

V dnešní době ve Středisku volného času funguje na 80 kroužků pro děti, mládež, rodiče s dětmi i dospělé. Těmito kroužky prochází více než tisíc osob ročně. Děti mohou mimo jiné navštěvovat oázu, čajírnu, kulečník, stolní fotbálek, trampolínu, ping-pong. TyMy se účastní také charitativních akcí a sbírek a v neposlední řadě také pořádá o jarních a letních prázdninách pobytové akce, letní tábory a ozdravné pobyty na horách a u moře pro děti i pro rodiče s dětmi. Aktivit je ale mnohem více, z pestré nabídky si vybere opravdu každý.

Středisko volného času TYMY čeká rok plný oslav, slaví totiž patnácté výročí od svého založení. Za tu spoustu let se vše vyvíjelo, něco ale zůstalo stejné. Volnočasové aktivity jsou žádané a také žádoucí. Bez nich by trávení volného času někdy ani nemělo smysl. Díky kroužkům a dalším aktivitám mají děti i mládež spoustu možností, jak svůj volný čas vyplnit. Jak vidí patnáctileté fungování střediska jeho ředitelka Jarmila Vaclachová?

TYMY slaví 15 let svého fungování, z čeho máš za tu dobu největší radost?

Mám velkou radost z toho, že se potvrdilo, že těch 15 let mělo smysl. Také se potvrdilo, že tehdejší nápad, byl dobrý. Všetulská škola byla rok prázdná a myšlenka zaplnit ji znovu dětmi byla přínosná. Mám radost z toho, že se nám stále vrací děti do kroužků, a to nejenom děti místní. Děti k nám dojíždí nejen z mikroregionu Holešovska, ale dokonce z Bystřicka, Kroměřížska, z Otrokovic, Tlumačova. Mám radost, že ta myšlenka se ujala. Jsem ráda, že jsme se pro mnohé děti stali pevným bodem v jejich životě. Každé dítě potřebuje někam patřit. Nesmírně mne těší, že pro mnohé děti a mladé lidi jsme přístavem a rádi tady tráví volný čas. I když se společnost za těch 15 let velmi proměnila, tak jedno je stejné. A to totiž to, že mezi mé nejkrásnější zážitky s dětmi patří večery při táboráku, kdy si s dětmi povídáme, čteme, zpíváme... To prostě funguje vždycky.

Přes TYMY prošly už stovky dětí, někteří jsou už dospělí lidé, vrací se zpět třeba už se svými dětmi?

Ano vrací. Vrací se i po letech. Je pravda, že už mnozí, kteří před lety u nás prošli tábory, tak se vrací jako instruktoři, vedoucí a někteří k nám dokonce už vodí své malé děti do kroužků. Mám velkou radost, že je pro ně značka TYMY zárukou kvality a mají pěkné vzpomínky. Tím, že se nám vrací, tak se nám potvrzuje, že zážitky s TYMY nemají pro děti pouze momentální efekt, ale zůstávají v nich hluboce zakotveny. Neformální vzdělávání nabývá stále na větším významu.

Vedení takového centra pro mládež jistě obnáší také spoustu nervů a starostí, je spokojenost dětí a rodičů dostatečnou odměnou?

Bez toho by to nešlo. Celý život se pohybuji ve volnočasových aktivitách a tvrdím, že je to ta nejkrásnější práce. Je to velmi tvůrčí práce plná neustálých změn. Pořád se děje něco nového, takže je to super. Člověk při takové práci nemá čas na nepodstatné věci.

Jaké budou oslavy 15. výročí?

Oslavy jsme pojali ne jako jednorázovou akci, slavíme v podstatě celý rok. Uskuteční se několik akcí. 19. května se sešli bývalí i současní pracovníci, naši dobrovolníci, sponzoři a přátelé TYMY. 10. června chystáme velkou narozeninovou party pro členy kroužků, jejich kamarády a rodiče. Tuto odpolední akci bude moderovat populární tvář z ČT Déčko Jakub Voříšek. Děti se mohou těšit na Standu Hložka, bublinovou show, kouzelníka, bubeníky a samozřejmě společně rozkrojíme velký dort. V rámci oslav nezapomínáme ani na charitu. Jsme dlouholetými podporovateli deštného pralesa. Na první červnový den jsme připravili charitativní běh pro prales. Oficiálně bylo TYMY sice založeno až 1. 1. 2004 jako příspěvková organizace města pod názvem Centrum volnočasových aktivit. Takže 15 let nám vlastně bude až v lednu. S oslavami jsme začali již letos na jaře, protože aktivity jsme rozběhli v březnu roku 2003 a to byl nejdůležitější krok pro budoucí vznik organizace. Pro návštěvníky TYMY jsme přichystali také spoustu překvapení, ale ta nebudeme prozrazovat J. Všechny k nám moc zveme, přijďte se k nám podívat.

Stejně jako hosté přáli TyMy centru spousty dalších spokojených let na vrcholu, připojujeme se i my s blahopřáním, aby těch let bylo co nejvíce a překážek co nejméně.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star