Opera poprvé na zámeckém nádvoří

Tisková zpráva ze dne 12. 6. 2018

 

Hoelšov - Návštěvníci budou moci v Holešově letos zažít nejeden skvělý kulturní zážitek. Poprvé v historii ovládne nádvoří holešovského zámku Open air barokní opera s názvem Svár duše a těla. Scénické provedení prvního oratoria představí Czech Ensemble Baroque - soubor tvořený orchestrem dobových nástrojů, vokálním ansámblem a sólisty. Opera Svár duše a těla je součástí cyklu Bacha na Mozarta! Tento vskutku novátorský počin nevšední formou přibližuje hudbu klasiků 17. a 18. století dnešnímu divákovi. V roli J. S. Bacha se představí Luděk Randár a v roli W. A. Mozarta potom Radovan Král. Herecké umění obou herců Městského divadla Zlín diváky vždy nadchne a příjemně a vtipně oživí už tak zajímavou scénu. Cyklus Bacha na Mozarta! těší posluchače již několik měsíců při svém putování Zlínským krajem. V Holešově se na nevšední zážitek mohou diváci těšit 21. července. 

Nejstarší oratorium s komickými a zábavnými prvky Czech Ensemble Baroque na zámeckém nádvoří zahraje na dobové nástroje pod taktovkou Romana Válka, hlavních pěveckých partů se zhostí zkušení sólisté Markéta Cukrová, Tadeáš Hoza, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vacula, Jakub Kubín a další. Režie se ujala známá choreografka režisérka Ladislav Košíková.

Emílio de Cavalieri (1550–1602), italský skladatel, varhaník, diplomat, choreograf a tanečník konce renesanční éry, je autorem mnoha madrigalů i duchovních skladeb. Jeho proslulé Rappresentazione di Anima et Corpo je považováno za první oratorium v dějinách hudby. Skladba na libreto A. Manniniho je hudebně-dramatickým zpracováním oblíbeného středověkého literárního motivu, hádky mezi Tělem a Duší o to, kdo z nich je odpovědný za hříchy, kterých se člověk v životě dopustil. Ústředním motivem je soud hříšníka před Kristem, jehož se účastní i alegorické postavy Spravedlnost, Pravda, Milosrdenství a Pokoj.

Na představení bude vypravován autobus, který mohou diváci zdarma využít pro cestu z okolních měst a obcí. Podrobnosti na www.bachanamozarta.cz nebo na mailu bachanamozarta@ebcz.eu. Za nepříznivého počasí se program přesune do velkého sálu zámku. Koncert se koná za podpory Zlínského kraje a města Holešov, ve spolupráci s festivalem Musica Holešov.

Hana Helsnerová

hana.helsnerova@holesov.cz , 774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star