Festival židovské kultury připomene také sto let republiky

 

Tisková zpráva ze dne 19. 6. 2018

 

Tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom letos s podtitulem „Sto let republiky“ přinese mimo jiné připomínku T. G. Masaryka. Hlavní výstavou totiž bude „Masaryk a Svatá země“, která představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let. Výstava se dotkne i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Izraeli sehrál.

Při 18. ročníku Festivalu židovské kultury Holešov přivítá také mnohé známé osobnosti a výtečné umělce. Město navštíví a hudebně zazáří Katarina Kolcová, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg z Toronta, která se představí s koncertem židovských i českých písní. V neposlední řadě stojí také divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga Svět naruby / Takzvaný ráj. Představení budou tvořit jak zmíněné verše, tak písně Katariny Kolcové - Tlusté, doplněné o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a rodinné fotografie V. Weistlitzové. Projekt dále doplní scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela. V průběhu festivalu bude nádvořím i synagogou znít jazz a chybět nebude ani Kletzmerový večer na nádvoří zámku.

Stejně jako v minulých letech dorazí do Holešova brigádníci z různých zemí, kteří budou kromě práce také poznávat kulturu, město i jeho okolí. Součástí programu festivalu bude opět možnost ochutnat židovské speciality. O gastronomické zážitky se letos bude starat Hostinec na Házené. Poslední den festivalu bývá již tradičně věnován výletu za židovskými památkami. Letos se skupina vypraví do Krnova a Osoblahy. V Osoblaze navštíví židovský hřbitov, který patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji. Dalším cílovým místem bude Synagoga v Krnově, která je jedním z deseti míst, ve kterých byla vybudována oblastní centra židovské kultury v rámci projektu  Revitalizace židovských památek v České republice, a také židovský hřbitov v Krnově.

Hana Helsnerová

hana.helsnerova@holesov.cz , 774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star