Svatojánské půjčování bylo magické i tajemné

Návštěvníci holešovské knihovny měli  dnes jedinečnou šanci vyzkoušet kouzlo bylinek, užít si čarovnou moc hudby a vychutnat si magii svatojánské noci. Šikovné knihovnice si pro všechny čtenáře a posluchače připravily povídání o bylinkách, tajemná zákoutí se zlatým pokladem i dětský koutek.

Když slunce dosáhne na obloze svého vrcholu a jeho paprsky dopadají kolmo na obratník Raka, nastává letní slunovrat. Tímto dnem s nejdelším časem denního světla a nejkratší nocí startuje na severní polokouli astronomické léto. A právě s příchodem léta se objevuje také spousta tradic, které se k tomuto příjemnému ročnímu období vážou – některé už dlouhá staletí, jiné jsou celkem nové. Mnoho z tradic se váže ke známé Svatojánské noci, která dostala svůj název záhy po příchodu křesťanství do našich zemí – a to po svatém Janu Křtiteli. Naši předkové věřili, že právě noc z 23. na 24. června má magickou moc a díky tomu vznikla pro tento čas řada tradic. Některé jsou spojeny se zdravím, jiné s milostnou magií a štěstím. „Chtěly jsme oprášit staré tradice, na které už se třeba dávno zapomnělo,“ upřesnily organizátorky akce.

Komorní atmosféru pak dotvořily nejenom písně souboru Corda Magico, ale také následný koncert písničkáře s pseudonymem NoSláva. Připraveno bylo také několik čtenářských výhod například v podobě amnestie nebo bezplatné registrace. A co teprve vlahá letní bouřka, ta tajemnou atmosféru dokreslila dokonale. I když tu patrně knihovnické čarodějky na svědomí neměly…

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star