Už za pár dnů zahájíme Festival židovské kultury

Festival židovské kultury Holešov přinese hudbu, divadlo i nové objevy

Tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom letos s podtitulem „Sto let republiky“ přinese mimo jiné připomínku T. G. Masaryka. Hlavní výstavou totiž bude „Masaryk a Svatá země“, která představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let. Výstava se dotkne i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Izraeli sehrál.

Při 18. ročníku Festivalu židovské kultury Holešov přivítá také mnohé známé osobnosti a výtečné umělce. Město navštíví a hudebně zazáří Katarina Kolcová, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg z Toronta, která se představí s koncertem židovských i českých písní. V neposlední řadě stojí také divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga Svět naruby / Takzvaný ráj. Představení budou tvořit jak zmíněné verše, tak písně Katariny Kolcové - Tlusté, doplněné o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a rodinné fotografie V. Weistlitzové. Projekt dále doplní scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela. V průběhu festivalu bude nádvořím i synagogou znít jazz a chybět nebude ani Kletzmerový večer na nádvoří zámku.

Stejně jako v minulých letech dorazí do Holešova brigádníci z různých zemí, kteří budou kromě práce také poznávat kulturu, město i jeho okolí. Součástí programu festivalu bude opět možnost ochutnat židovské speciality. O gastronomické zážitky se letos bude starat Hostinec na Házené. Poslední den festivalu bývá již tradičně věnován výletu za židovskými památkami. Letos se skupina vypraví do Krnova a Osoblahy. V Osoblaze navštíví židovský hřbitov, který patří k nejcennějším v České republice a nejvzácnějším památkám v Moravskoslezském kraji. Dalším cílovým místem bude Synagoga v Krnově, která je jedním z deseti míst, ve kterých byla vybudována oblastní centra židovské kultury v rámci projektu  Revitalizace židovských památek v České republice, a také židovský hřbitov v Krnově.

  • Prodej vstupenek, možnost odebrání každodenních festivalových novin, programů, plánů města a dalších informací ve festivalovém stanu na náměstí Dr. E. Beneše od 23. 7. 2018, případně před jednotlivými festivalovými akcemi na místě jejich konání a v Městském informačním centru v Holešově.

  • Vstupenka, umožňující volný vstup na všechny akce festivalu po celou
    dobu jeho konání (úterý – sobota): 400 Kč dospělí / 300 Kč senioři, studenti a děti od 7 let.

  • Celodenní vstupenka: sobota 28. 7. 2018 dospělí: 150 Kč / senioři, studenti: 100 Kč. Jednotlivé akce
    od 25,- do 50,-.

  • Hrad Kurovice bude ve spojitosti s Festivalem židovské kultury a novým objevem nabízet
    mimořádné prohlídky s průvodcem po celou dobu konání festivalu v době od 15 do 17 hodin.

Mimořádný výtisk Festivalových novin již nyní ke stažení zde festivalove-noviny-web.pdf.

Informace najdete v průběhu festivalu také na webech www.zidovskyfestival.cz, , www.holesov.info.cz

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star