Zámeckým nádvořím zněla barokní opera

Zcela poprvé zněla na opraveném nádvoří holešovského zámku barokní opera. Zámek hrál všemi barvami, tvořil nádherné kulisy, scéna byla více než atraktivní a nevšední kulturní zážitek si vychutnaly tři stovky nadšených diváků.

 

Barokní opera s názvem Svár duše a těla představil Czech Ensemble Baroque - soubor tvořený orchestrem dobových nástrojů, vokálním ansámblem a sólisty. V roli J. S. Bacha se představil Luděk Randár a v roli W. A. Mozarta potom Radovan Král. Opera, která je součástí cyklu Bacha na Mozarta!, byla uvedena také ve Znojmě, Luhačovicích a čeká ji také Brno nebo Třebíč.   

 

Nejstarší oratorium s komickými a zábavnými prvky Czech Ensemble Baroque na zámeckém nádvoří zahrál na dobové nástroje pod taktovkou Romana Válka, hlavních pěveckých partů se zhostili zkušení sólisté Markéta Cukrová, Tadeáš Hoza, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vacula, Jakub Kubín a další. Režie se ujala známá choreografka režisérka Ladislav Košíková.

Skladba na libreto A. Manniniho je hudebně-dramatickým zpracováním oblíbeného středověkého literárního motivu, hádky mezi Tělem a Duší o to, kdo z nich je odpovědný za hříchy, kterých se člověk v životě dopustil. Ústředním motivem je soud hříšníka před Kristem, jehož se účastní i alegorické postavy Spravedlnost, Pravda, Milosrdenství a Pokoj.

 

Koncert se konal za podpory Zlínského kraje a města Holešov, ve spolupráci s festivalem Musica Holešov.

 

Hana Helsnerová

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star