Novoroční koncert

Pamětníci prvních let po zprovoznění prostor holešovského zámku si možná vzpomenou, že na první ročníky novoročního koncert (tím prvním oficiálně zahájil svou činnost  Holešovský komorní orchestr Ivo Kurečky), museli jeho pořadatelé pomalu nahánět diváky. Neuplynulo ani tak moc let a  stala se z něj skvělá tradice. Je to snad jediná akce v našem městě, na které se sejdou snad všichni kulturně založení Holešováci, přátelé, známí i ti, kteří se zrovna nemusí, na které odhodí (bohužel dočasně) své animozity a přátelsky si popřejí k novému roku, prohodí pár slov a užijí si nejenom krásné atmosféry, ale i krásné hudby.


A té je tradičně také dost. HKO letos  opět přišel s tematickou novinkou – zatímco vloni kralovala Bernsteinova West Side story a předloni to byly vídeňské operety, letošní koncert se nesl ve „španělských rytmech“ – hlavním tématem byla Bizetova Carmen, na kterou reagovali i hráči – dámy černými šaty s rudou květinou ve vlasech či na rameni, pánové rudými košilemi a la torero. Zazněla většina „šlágrů“ z Carmen se všemi těmi obtížnými změnami temp orchestru. Očekávané dobré pěvecké výkony Kristýny Vylíčilové a Aleše  Janigy včetně jejich opravdu reprezentativního zjevu a hereckého provedení byly korunovány skvělou Kateřinou Oškerovou, která se „položila“ do árie  „Ľamour est un oiseau rebelle“ s takovou vervou a nasazením, že se diváci ocitli přímo v rušné Seville. Celý koncert, doplněný o Mozartovu předehru k Figarově svatbě a o předehru k Pikové dámě F.von Suppého opět velmi vtipně komentoval klavírista a universální provozovatel rytmické a bicí sekce Lubor Horák. Dokonce i Aleš Janiga si v závěrečné skladbě zahrál na triangl. A jako na správném novoročním koncertu v bývalé rakousko-uherské monarchii nemohl chybět na úplný závěr diváky skandovaný Radeckého pochod J. Strausse st. HKO rozšířený o dechovou sekci, tentokrát i se skvělým klarinetem, který nádherně pozdvihl celkový zvuk orchestr, vytvářel opravdu příjemnou, milou náladu prvního lednového víkendu.


Slavnostní novoroční koncert Holešovského komorního orchestru je další ze skvostných tradic našeho města. A není to tradice omezená na několik osob – ty tři stovky spokojených posluchačů v nabitém velkém sále zámku, to už je opravdu významná část obyvatel našeho města!

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star