Úspěšně jsme oslavili Dožínky Mikroregionu Holešovsko

Již pošesté se občané mikroregionu Holešovsko sešli, aby společně oslavili tradiční Dožínky. Hlavní myšlenkou takových slavností je poděkování za úrodu a oslava toho, že zrno a další plodiny jsou úspěšně sklizeny a uloženy. Pro hojnou úrodu je potřeba přízeň počasí, lidské úsilí a také správně podmínky. Nic z toho ale není samozřejmostí, a tak je poděkování opravdu na místě. A právě slova jako „vděk“ nebo „pokora“ byla v tento den používána nejčastěji.

Sobotní odpoledne patřilo Dožínkové tancovačce s Moravskou veselkou, kterou sice obléhal hrozící déšť, ale i přesto si veselku návštěvníci patřičně užili. Neděle byla zahájena slavnostním Dožínkovým průvodem, který vedli starostové obcí Mikroregionu, následovali jezdci na koních, hasičské sbory, prvorepublikoví cyklisté nebo mušketýři z Kurovic. Průvod dorazil do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde byla odsloužena mše svatá. Po mši se všichni účastníci i vzácní hosté přesunuli do zámecké zahrady, kde byl zahájen hlavní program. Slovem přivítal všechny přítomné starosta města Rudolf Seifert, předseda Mikroregionu Martin Bartík, děkan Jerzy Walczak, který zároveň představil polský kroj z rodiště svého otce, a v neposlední řadě také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ten hovořil nejenom o tom, jak je pokora v životě důležitá. S úsměvem zmínil také to, že by denně raději desetkrát vyběhl na Hostýn, než si zatancoval jednu polku. I přesto se ale předvedl jako schopný tanečník a jeden taneček si společně s Hanáckou besedou z Kojetína zatančil.

Na pódiu se během dne představily nejrůznější folklórní soubory například z již zmíněného Kojetína, Martinic, Tymy centra a dalších. Nechyběla také střelná ukázka mušketýrů z Kurovic. Početné publikum pak svým humorem pobavil a rozesmál Franta Uher z Lanžhota. V rámci doprovodného programu se návštěvníci mohli podívat pod ruce hned několika kovářům, kteří předváděli své umění v Malém muzeu kovářství.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star