Co nám prozrazují příběhy stromů

Procházíme kolem nich bez povšimnutí. My, naši sousedé ani přátelé možná vůbec netušíme, že existují. Jsou součástí našich životů, ale neklademe jim zasloužený důraz. Jsou to stromy. Stromy, které symbolizují svobodu, výročí nebo jiné historické milníky. Stromy se uctívaly odjakživa – duby jako mužská síla, lípy pak jako jejich protějšky, něžné a ochranitelské. Ale nejenom tyto dva druhy byly obřadně vysazovány. Na Moravě si lidé obzvlášť potrpěli na stromy ovocné.

Holešov minulý měsíc hostil putovní výstavu Stromy republiky Zlínského kraje. A právě k této výstavě se vázala včerejší přednáška Ing. Lenky Křesadlové Ph. D. v Městské knihovně s názvem

Příběhy stromů - stromy republiky Zlínského kraje 1918 - 2018. Přednáška přinesla prostřednictvím příběhů stromů pohled na sváteční i běžný život ve Zlínském kraji v uplynulých sto letech, především však v období první republiky. Byly představeny významné stromy Zlínského kraje, které by měly připomínat události nebo osobnosti, na které by se nemělo zapomenout.

I Holešov má několik významných stromů, mezi které patří například Masarykův jasan v Americkém parku. Strom byl vysazen Okrašlovacím spolkem v Holešově ve Wilsonových sadech dne 13. 4. 1919 u příležitosti „stromkové slavnosti“. /Toho dne byla vysázena na náměstí před radnicí také první Lípa svobody./ Jasan nebyl vybrán náhodně, pro své vlastnosti a energii se o něm říká, že je posvátný, a je zván stromem učenců a spisovatelů. U příležitosti stého výročí od založení samostatné československé republiky je Masarykův jasan navržen k vyhlášení za Památný strom.

Neměli bychom zapomínat na to, co pro nás stromy znamenají, co nám dávají, a co pro nás symbolizují. Nezapomínejme na své kořeny.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star