WingTsun ztělesňuje způsob, jak řešit problémy nebo lépe, jak jim předejít. Je to životní odkaz, který vychází ze starých čínských tradic a zakládá se na taoistických myšlenkách. Je cestou k poznání vlastních hranic, schopností a vůle. Celé umění vychází ze čtyř základních principů, které prostupují všechny aplikované techniky. Je to umění protnuté asijským duchem, ale zároveň obohacené moderním západním proudem. Jeho pohyby jsou ladné a uvolněné, v případě ohrožení však ostré, přesné a nekompromisní. I takto jednoduše by se dal styl bojového umění Wing Tsun popsat. Je za tím ale něco více a můžete se o tom sami přesvědčit při veřejných trénincích, které budou probíhat vždy v pondělí od 18 do 19 hodin v SVČ TYMY pod vedením Lukáše Fuita.
Jak byste Vy popsal Wing Tsun vlastními slovy?
Wing Tsun je inteligentním stylem bojového umění díky tomu, že je založen na pohybech lidského těla a jeho anatomii a nikoli na pohybech zvířat jako například šaolinské kung fu. Wing Tsun je velmi výbušné umění, které si dává za cíl případného útočníka zneškodnit v co nejkratším čase. Wing Tsun ale není nějakým brutálním uměním, naopak. Při jeho cvičení se člověk uvolní a nachází vnitřní harmonii, ke které právě cvičení Wing Tsunu vede.
Jak jste se k tomuto bojovému umění dostal a jak dlouho se mu věnujete?
Wing Tsunu se věnuji od svých šestnácti let, tedy přibližně osm let. Původně mě k tomu přivedl můj bratr, který při studiu v Praze narazil právě na tréninky bojového umění Wing Tsun. Já jsem poté našel školu a trenéra v Přerově a později v Brně.
Čím se liší od více známých umění typu karate, juda, thajského boxu a dalších?
Od uvedených bojových umění se Wing Tsun liší především ve svém přístupu k sebeobraně. V případě karate, juda i boxu jde především o sportovní stránku těchto umění. Wing Tsun se ale zaměřuje na praktické využití na ulici i jinde, prostě na použití v reálných situacích.
Nejde jen o klasickou sebeobranu, je to něco víc, že ano?
Ano, klasická sebeobrana vás učí modelové situace a způsoby, jakými se má člověk zachovat, aby útočníka přemohl. Ve Wing Tsunu vedou veškerá cvičení, ať jde o modelové situace nebo o drily a tradiční techniky, k pochopení základních myšlenek Wing Tsunu. Wing Tsun nejsou naučené pohyby samotné, Wing Tsun je pochopení principů boje a jejich následné využití.
Pro koho jsou tyto veřejné lekce určeny, co je k nim potřeba a kdy začínáte?
Lekce jsou určeny v podstatě pro každého. Stačí mít chuť se něco nového naučit a trochu se pohnout. Wing Tsun je vhodný pro starší i mladé, pro ženy i pro muže, pro štíhlé i pro silné. Na trénink je vhodné si s sebou vzít sportovní obuv, triko a pohodlné kalhoty nebo kraťasy. Začínáme 1. října.
Děkujeme za rozhovor a zveme všechny zájemce na open class ukázkovou hodinu 1. října - zdarma. Přijďte si Wing Tsun vyzkoušet a seznamte se s tímto inteligentním způsobem boje a sebeobrany.
Hana Helsnerová
Hodnocení článku:
26.9.2018 09:23