Oslava Dne české státnosti

Čtvrtek 27. září – tento jinak všední den se v Holešově nesl ve svátečním duchu. Z jednoho prostého důvodu. V tento den jsme trošku předčasně slavili Den české státnosti. K pietnímu aktu se sešli občané i zastupitelé města, zástupci Sokolů, hasičů, výsadkových veteránů i skautů v nově zrekonstruovaném Masarykově parku. Zde našla své trvalé bydliště také socha T. G. Masaryka, která musela ustoupit stavbě kruhového objezdu u gymnázia. Toto místo je díky vydařené opravě důstojným prostorem pro odpočinek, relaxaci, pořádání pietních aktů i dalších setkávání. V Masarykové parku teď také občané najdou nový vodní prvek v podobě čtyř tryskajících fontánek.

Součástí oslav bylo také slavnostní představení nové reprezentativní publikace „Holešov – město ve spirálách času“. V tento den si mohli zájemci knihu zakoupit za zvýhodněnou cenu. I v současnosti je však cena vzhledem k rozsahu a obsahu knihy velmi přívětivá, v prodeji je za 700 korun. Publikaci bylo tentýž den požehnáno v kostele Nanebevzetí Panny Marie při Svatováclavské mši svaté. Beseda s autory spojená s autogramiádou je naplánována na 2. října. Bude se konat v zámecké Sala terreně.   

Oprava Masarykova parku si vyžádala také několik zásahů do stromového porostu, vznikl tedy další prostor pro výsadbu stromů nových. Také proto byla symbolicky vysazena takzvaná Masarykova lípa, která na místě poroste v upomínce na tento sváteční den. Další výsadba stromů bude pokračovat příští měsíc.

Sváteční den pak vrcholil Svatováclavským koncertem v podání Holešovského komorního orchestru. Krásným prostředím kostela Svaté Anny se nesly zvučné tóny skladeb světoznámých autorů. Mimo jiné nechyběl ani Svatováclavský chorál. Na koncertě bylo vybíráno dobrovolné vstupné, které bude použito stejně jako v loňském roce na projekt Ježíškova vnoučata, kdy se holešovským seniorům dostane nejenom dárků, ale také lidského kontaktu a vlídného slova v období adventu. Na dobrovolném vstupném se vybralo 3800 Kč.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star