Oslavili jsme společné století

Významnému výročí odpovídala také úroveň oslav, které byly v Holešově rozloženy do téměř celého svátečního dne. Zahájeny byly ranní mší svatou, kterou celebroval děkan Jerzy Walczak, a které se kromě místních občanů účastnili také starostové Mikroregionu Holešovsko.

Po mši bylo slavnostně požehnáno stromům republiky, které si starostové následně odvezli do svých obcí a v rámci svých oslav také zasadili. Holešovská lípa byla bryčkou s koňmi převezena do Masarykova parku. Tam proběhl pietní akt, starosta města přednesl k občanům několik slov nejen o historii města a Moravské děti zapěly státní hymnu i prvním československým prezidentem T. G. Masarykem oblíbenou lidovou píseň Ach synku, synku. Následovalo společné zasazení stromu, který bude všem lidem připomínat, jaké štěstí máme, že můžeme žít v demokratickém státě.

Oslavy 100 let republiky vyvrcholily slavnostním koncertem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Holešovský velký sál tak hostil kromě tří stovek posluchačů také doposud největší hudební těleso – na podiu se představilo na 65 hudebníků. Jako sólistka se ve Dvořákově violoncellovém koncertu představila Michaela Fukačová. Brněnská rodačka žijící v Dánsku, která šíří skvělé jméno českých hudebníků na pódiích významných evropských sálů. Houslistka Ivana Kovalčíková posluchače zcela okouzlila svým sólem v Sukově Pohádce - hudbě k Zeyerově hře Radúz a Mahulena. Celý koncert pak dirigovala Nikol Kraft. Kromě českých hudebních velikánů Antonína Dvořáka a Josefa Suka zazněly také tóny Smetanovy symfonické básně Šárka. Koncert ke 100. výročí vzniku Československa byl čtvrtým hudebním počinem podzimní koncertní řady festivalu Musica Holešov.2018.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star