Desinić

Popis lokality

Obec Desinić leží v severozápadní části Chorvatska v Krapinsko-zagorské županii (regionu). Tato oblast se také nazývá Chorvatské Zagorije a rozkládá se v blízkosti chorvatsko-slovinské hranice. Blízká a výhodná poloha Desiniće se sousedním Slovinskem skýtá i možnost zahraničního cestování - nejbližší hraniční přechod je Miljana a je vzdálen 6 km od Desiniće.

Z historie obce - nejvýznamnější data v dějinách obce

 • První zmínky o osídlení a tedy i o obci Desinić jako takové pochází z roku 1823.
 • Počátek školství v tomto místě je datován do roku 1845.
 • Roku 1954 byla Desinić napojena na elektrické vedení a v roce 1955 přestává být obcí. Téhož roku vzniká Místní sdružení (společnost) v obci Pregrada.
 • Od roku1993 až do současnosti má Desinić opět statut obce.

Obec Desinić

Městská rada skýtá celkem pět členů a starostou (predsjednik) Desiniće je Zvonko Škreblin.
Při posledním sčítání lidu v roce 2001 měla obec 3 478 obyvatel.

Církevní pamětihodnosti

 • Kostel sv. Jiří - první zmínky o tomto kostele pochází z doby kolem roku 1590, stavba byla započata v roce 1639 a v roce 1676 byla původní stavba rozšířena v barokním stylu
 • Kaple sv. Anny
 • Kaple sv. Ivana Křtitele

Okolí Desiniće

 • Hrad „Veliki Tabor" - patří mezi nejhezčí a především také zachovalé středověké stavby nejen chorvatské architektury, ale i v Evropě, první zmínka je z r. 1497, dnes je již pod záštitou UNESCO
 • Zámek „Velika Horvatska"

Vzdálenosti od velkých měst

 • Zagreb - 56 km (popis trasy: Zagreb - Zabok - Tuheljske toplice - Tunelj - Desinić) - přibližně necelou hodinu autem
 • Krapina - 28 km (popis trasy: Krapina - Pregrada - Desinić)
 • Varaždin - 75 km (popis trasy: Varaždin - Ivanec - Bedna - Krapina - Pregrada - Desinić)

Mezinárodní spolupráce (Česká republika - Chorvatsko)

Mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a Chorvatskem pramení především ze spřátelení se mažoretkových skupin z Holešova (mažoretky působící dříve pod SVČ Holešov /DUHA/) a chorvatské Desiniće a jejich vzájemné účasti na soutěžích u nás i u zahraničního kolegy.

Tato spolupráce se odvíjí již od roku 2003, kdy se holešovské mažoretky účastnily festivalu v chorvatském Ludbregu, následně se v dalších letech naopak chorvatské mažoretky spolu s dechovou hudbou z Krapiny účastnily oblastních kol Mistrovství ČR mažoretkových skupin dříve každoročně pořádaných v Holešově.

Z další spolupráce stojí jistě za zmínku účast chorvatských mažoretek z Desiniče a dechového orchestru z Krapiny na šampionátu mažoretkových skupin ČR v Poděbradech, následně Promenádní koncert mažoretkových skupin v Holešově.

Oficialitu této dosavadní spolupráci dodala také první návštěva desinićského starosty Zvonka Škreblina u nás v rámci 7 dnů města Holešova v roce 2007 a následně i několik dalších setkání při různých příležitostech.

Smlouva

Na základě této a jí podobné dosavadní spolupráci se město Holešov a obec Desinić rozhodly dodat tomuto „spontánnímu" přátelství na váze podpisem oficiální smlouvy o partnerství mezi městem Holešov a obcí Desinić [PDF, 830 kB] - stalo se tak 26. dubna 2008.