Ocenění v roce 2021

Po vzoru loňského roku jsme také letos přesunuli vyvrcholení Dnů města Holešova na měsíc září. V neděli 5. 9. jsme tak v zámecké sala terreně již podvanácté přistoupili k vyhlášení oceněných „Osobností města Holešova“, tentokrát za rok 2020.  Nelze a ani nechceme vyzdvihnout žádnou z oblastí, město Holešov si velmi váží každého, kdo se zapojuje do společenského dění, reprezentuje město v různých sportovních odvětvích a pomáhá k obohacení kulturního života. Letos potřetí jsme oceňovali také v kategorii Čin roku.

 

V rámci programu, který byl prokládán hudebními vložkami skvělých hudebníků Petry Bradáčové a Lubora Horáka, byly oceněny následující osobnosti, spolky a kluby.

 

Kryštof Vaněk – patnáctiletý chlapec z Holešova, který vyniká ve spoustě oborů a disciplín. Běhá extrémní překážkové závody, zabývá se uměleckou fotografií, hraje na čtyři hudební nástroje a píše prózu i poezii. Mezi jeho úspěchy roku 2020 patří ocenění z Polského institutu, kde získal zvláštní uznání ve výtvarné soutěži na téma „Včely – královny života“, v sedmém ročníku celostátní literární soutěže na téma ČAPKOVINY aneb Žijeme s knihou obdržel v kategorii druhého stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií zvláštní ocenění poroty.

Pan Mgr. Ondřej Machálek – pracoval řadu let jako správce holešovského městského muzea, do té doby zanedbané muzejní sbírky uspořádal a zajistil jejich zapsání do republikové centrální evidence sbírek. Zorganizoval řadu zásadních muzejních výstav, jejichž význam přesáhl hranice našeho města i regionu. Ve spolupráci s Radkou Pilařovou obnovil skomírající činnost Vlastivědného kroužku, který se stal základnou pro vlastivědnou práci v našem regionu. Jako místopředseda Vlastivědného kroužku zajišťuje programovou náplň jeho činnosti. Významně se podílí na špičkové publikační činnosti spolku – rediguje vydávání vlastivědného sborníku „Střípky z historie Holešovska“.

Parlament dětí a mládeže města Holešova – působí v našem městě od roku 2003. Zázemí jeho činnosti poskytuje Středisko volného času TYMY. Parlament se aktivně zapojuje do veřejného dění v Holešově. Jeho členové pořádají velmi oblíbenou anketu Srdce na dlani, ve které žáci základních a středních škol oceňují své učitele, vychovatele či vedoucí kroužků. Dále organizují charitativní sbírku Plyšák pro radost, kde je výtěžek věnován mimo jiné onkologicky nemocným dětem. Parlament také poskytl impuls pro vznik pravidelných brigád pro mladé lidi od patnácti let nebo pro vznik mobilního zimního kluziště v Holešově.

Pan Mgr. Jakub Nevřala prokázal na jaře roku 2020 velkou duchapřítomnost.  Mladý muž projížděl na své motorce v areálu firmy TON. Na motocyklu došlo k technické závadě a motorkář ve velké rychlosti narazil hlavou do betonové překážky. Ve velkém opuštěném areálu firmy byl pouze instruktor autoškoly Jakub Nevřala, který prováděl údržbu vozidel. Nehodu motorkáře zahlédl a poskytl okamžitě první pomoc. Podařilo se mu zraněného tzv. „rozdýchat“ a držet ve stabilizované poloze až do příjezdu záchranné zdravotní služby. Vážně zraněný motorkář přežil, což bylo i díky rychlému a správnému zásahu pana Jakuba Nevřaly.

Matěj Eliáš – je úspěšný atlet spolku Atletika Holešov. V roce 2020 dosáhl několika významných úspěchů. V Ostravě na halovém mistrovství ČR dorostenců obsadil druhou příčku v běhu na 1.500 metrů časem 4:04,05. V prvním a druhém kole soutěže družstev za TJ Jiskra Otrokovice měl nejlepší čas v běhu na 1.500, respektive 800 metrů. Byl oporou a nejvíce bodujícím atletem při MČR družstev v Jablonci nad Nisou, díky čemuž otrokovické družstvo toto mistrovství vyhrálo. V březnu 2021 pak zvítězil na halovém mistrovství České republiky juniorů v běhu na 800 metrů, a to časem 1:53,48.

MVDr. Michael Polášek a MVDr. Martin Polášek – pan Michael Polášek se věnuje chovu poštovních holubů od roku 1976, spolu se synem Martinem Poláškem závodí od roku 1993. Již mnoho let dosahují skvělých výsledku. Jsou mistři Moravy dlouhých, středních i krátkých tratí a také Generálními mistry Moravy. V letech 2014, 2019 a 2021 dosáhli titulu Generálního mistra České republiky. V roce 2020 se stali Mistry České republiky na středních tratích. Jejich holub zvítězil ve dvou kategoriích i v celosvětové soutěži World Best Pigeon 2019. V roce 2020 získali dvě zlaté medaile na evropské výstavě v kategoriích D a H.

Pan Mgr. Daniel Kolář – pracuje jako trenér a organizační pracovník v holešovském vzpírání od roku 1993. Za tu dobu přivezli jeho svěřenci více než 60 titulů mistra České republiky v kategoriích jednotlivců a dalších více než 110 medailí z těchto mistrovství. Další 4 tituly mistra České republiky získali jeho svěřenci v kategorii družstev. Mezi největší úspěchy oddílu v roce 2020 patří vítězství na Mistrovství České republiky mužů a žen Josefa Koláře v kategorii do 96 kilogramů a Lucie Režnarové v kategorii do 81 kilogramů.  

Adriana Buksová – je kapitánkou starších žaček oddílu dívčí házené TJ Holešov. Své družstvo dokáže strhnout k mimořádným výkonům, je skvělá v obraně, výborně umí rozehrát útok, a když je potřeba, tak bez problémů vstřelí důležitou branku. Partu děvčat udržuje i mimo sportovní areál. Ve čtyřech mistrovských utkáních podzimu 2020 byla klíčovou hráčkou obrany a zároveň stěžejní hráčkou na rozehrávce, dokázala také vstřelit 23 branek. Její družstvo mělo našlápnuto k postupu do nejvyšší soutěže v ČR, kvalifikace ani nejvyšší soutěž se však kvůli pandemii nehrály.

HC Žopy (Hokejový klub Žopy) – již mnoho let působí v Kroměřížské amatérské hokejové lize. V sezonách 2013/2014 a 2016/2017 v ní skončili druzí, v sezonách 2015/2016, 2017/2018 a 2018/2019 Kroměřížskou amatérskou ligu vyhráli. V sezoně 2019/2020 v ní postoupili do semifinále, které se však již kvůli pandemii nedohrálo. Nejvýše stáli v kanadském bodování hráči HC Žopy Petr Sovadina mladší (celkově třetí) a Jindřich Mozola (celkově čtvrtý). Hokejový tým tvoří především sportovci přímo ze Žop.

Pan Ladislav Linda se narodil v roce 1942. Skoro padesát let působil jako mimořádně oblíbený a úspěšný trenér mladších žáků fotbalového klubu SFK Elko Holešov. Mnoho let spolupracoval rovněž se Střediskem volného času TYMY jako externí pracovník a vedoucí zájmového kroužku mladých fotbalistů a fotbalových benjamínků.  Družstva pod jeho vedením se pravidelně a úspěšně účastnila prestižních turnajů, řadu z nich sám organizoval. Jeho rukama prošla řada mladých fotbalistů, z nichž mnozí dosáhli ve fotbale vynikajících výsledků jako Josef Dvorník či Zdeněk Grygera, kteří i po mnoha letech s láskou a uznáním na svého trenéra vzpomínají.

Pan Arnošt Pospíšil se narodil v roce 1933. Pocházel se starého mlynářského rodu a mlynářská historie byla jeho hlavní zálibou. Jako aktivní člen, nestor a vůdčí osobnost Vlastivědného kroužku napsal několik zásadních publikací a uspořádal řadu skvělých přednášek o historii mlynářství, zejména vodních mlýnů na toku Rusavy. Jako zapálený turista pořádal oblíbené vlastivědné vycházky po stopách vodních mlýnů. Působil více než 30 let jako značkař Klubu českých turistů, jehož byl od roku 1959 aktivním členem.

Pan Jaromír „Ondra“ Ondrušák se narodil v roce 1955. Během svého života byl jedním z nejoblíbenějších obyvatel Holešova. Jako soudní znalec v oblasti nemovitostí byl vyhledáván pro svůj rozumný a přátelský přístup. Jeho hlavní zálibou byla cyklistika, cykloturistika a horská turistika. Společně s Jaroslavem Bachnerem založili, organizovali a rozvíjeli Bikemaraton Drásal. I po profesionalizaci Drásala se neúnavně zapojoval do jeho přípravy a průběhu. Pro všechny cyklisty a turisty z Holešova i ze širokého okolí byl vzorem a současně skvělým parťákem a kamarádem.

  

Osobností města Holešova za rok 2020 se stal pan Ing. Jaroslav Bachner, který trvale patří k nejvšestrannějším občanům našeho města. Společně s Jaromírem Ondrušákem založili Bikemaraton Drásal, ze kterého se jim podařilo vytvořit nejvýznamnější sportovní holešovskou akci mezinárodního významu. Na organizaci tohoto bikemaratonu se aktivně a obětavě stále podílí. Je rovněž významným činitelem v oblasti kultury. Je skvělým hudebníkem, provozuje a organizuje několik kvalitních a úspěšných hudebních skupin a kapel. Podílí se s nimi na živém kulturním životě v Holešově a svou hudbou provází řadu nejen sportovních akcí. V loňském roce oslavil 70. narozeniny, stále je však mimořádně činný a aktivní. Město Holešov mu dluží velké uznání za jeho neúnavnou, obětavou a mimořádně přínosnou aktivitu.

 

Jak je již dobrým zvykem, následuje po oceňování osobností drobné občerstvení a koncert. Tentokrát jsme se v typické klubové atmosféře nechali unášet jazzovými tóny v podání skvělé a krásné americké zpěvačky Lauren Henderson, kterou doprovodil klavírista Walter Fischbacher, Ulf Strickera a český kontrabasista Peter Dvorský. V podobném duchu pak pokračovalo unikátní vystoupení  THE CHILEAN PROJECT. Hrou na šestistrunnou baskytaru se vyšvihl Christian Galvéz, spolu s ním hráli Alejandri Espinosa na bicí,nelson Arriagada na basu a Marcos Adana na saxofon. Koncert pod hlavičkou festivalu Musica Holešov si kromě oceněných osobností užívaly desítky návštěvníků a New Drive Club tak konečně po dlouhé době ožil hudbou a vynikající náladou.

Hana Helsnerová, Ilona Augusti