BARVIČ František

  • Narozen:20. 11. 1838 Velké Karlovice
  • Úmrtí:15. 5. 1922 Praha
  • Obor:Kultura

JUDr., holešovský advokát, společenský organizátor, jeden ze zakladatelů holešovské tělocvično-hasičské jednoty Sokol (1880), poté starosta samostatné tělocvičné jednoty Sokol. Přispíval pod pseudonymem Roháč z Blaníka do pražského Blaníka historickými články. Jeho otec Karel Barvič byl posledním karlovickým fojtem. František studoval gymnázium v Kroměříži, práva ve Vídni a Praze. Působil jako koncipient ve Valašském Meziříčí a advokát v Holešově a Vizovicích. Nadšený vlastenec a rusofil. Z jeho podnětu založil bratr Josef Barvič v Brně první české knihkupectví a nakladatelství.

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 1. část: historikové - archeologové - archiváři - kronikáři: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2007.

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé - překladatelé - knihkupci - tiskaři - učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.

Časopis DRAP, Valašská vlastivědná revue, 1991

ZÁRUBA, Bohuslav. Dějiny těl. jednoty „Sokol“ v Holešově. In: Slavnostní spis Sokola holešovského. Holešov: Tělocvičná jednota Sokol v Holešově, 1906. s. 6.