SCHNEEWEIS Jan

Čestný občan

  • Narozen:1. 1. 1904 Holešov
  • Úmrtí:24. 12. 1995 Beroun
  • Obor:Umění

Profesor, hudební skladatel, publicista a kulturní pracovník. Pocházel ze známé holešovské hudební rodiny, jeho rodný dům byl místem konání hudebních besed a večírků. Maturoval na holešovském gymnáziu (1923), studoval na Karlově univerzitě moderní filologii a filozofii (1923-1927), hudební vědu a estetiku u Zd. Nejedlého a O. Zicha, ve skladbě žák J. B. Foerstera - absolvoval Kompoziční mistrovskou školu (1927-1930). Profesor na středních školách v Praze, Žilině, Hořovicích a Berouně. Věnoval se hudební kompozici, vystupoval jako pianista a sbormistr, působil jako sběratel lidových písní, hudební a vlastivědný publicista. Stálý kontakt s Holešovem, kterému věnoval řadu skladeb. 700 let trvání města Holešova (1972) oslavil vydáním alba "Dvanáct lidových písní z Holešovska". Některé jeho kompozice vyznamenány cenami a vysílány Československým rozhlasem. Čestný člen holešovského pěveckého sboru Podhoran a od r. 1965 čestným občanem města Holešova. Zhudebnil v četných písňových cyklech hodnotný výběr české poezie intimně lyrické i vlastenecké. Upravoval lidové písně české, moravské, slovenské, slezské, zejména z Valašska, především z Rusavy. Obracel se i k dětskému zpěvu. Z písní např. (cykly s klavírem) Dvě milostné písně, Vánoce, Lyrické zpěvy, Pět písní, Tři žalmy (Kralická bible), Tři zpěvy o Praze. Dětské písně: Rolnička, Otloukej se píšťaličko, O zvířátkách. Sbory: Čtyři dětské sbory, Tři ženské sbory, mužské sbory, smíšené sbory. Kantáty: Balada o nenarozeném dítěti (J. Wolker). Úpravy lidových písní českých, moravských, slovenských, slezských i ukrajinských, zvl. pro hlas a klavír. Zejména z Valašska (Holešovska, Vizovska, Zlínska) a z Rusavy podle knihy Fr. Táborského. Studie: Jos. Slavík, houslista doby obrozenecké (Výroční zpráva učitelského ústavu v Hořovicích 1932-33), Hudba na Holešovsku (s Boh. Struhalou, Vlastivěda střední a severní Moravy 1942). Některé skladby písňové (notový materiál) uloženy ve fondu Městské knihovny v Holešově.

V Holešově bydlel:  nám. Dr. E. Beneše 61

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti: metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2003.

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci - hudebníci - výtvarníci - architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovna, 2011.