STELZIG František

  • Narozen:15. 5. 1903 Holešov
  • Úmrtí:11. 7. 1988
  • Obor:Kultura

Pocházel z rodiny knihkupce Františka Leandra Stelziga a Kamily Terezy. Po přerušení gymnazijních studií se vyučil knihkupcem u firmy Krejza v Karlových Varech. Se svým otcem vytvořili ze svého knihkupectví na Palackého třídě v Holešově středisko informací o současné kultuře. V obchodě byla zřízena i půjčovna knih pro stálé zákázníky. Hluboký vztah k výtvarnému umění - edice "Kroniky holešovské" (1940) se Svolinského dřevorytem písmáka na obálce a knihy "Gazda Jura Vašut, pán na Čartáku" s kresbami Jana Kobzáně. Osobně se znal s řadou významných umělců, např. s malíři Baruchem, Ondrúškem, Kobzáněm, bratry Schneiderkovými, se spisovatelem Jiřím Mahenem, Marií Podešvovou. Věnoval se vlastivědě (jedním ze zakládajících členů holešovského Vlastivědného kroužku), folklóru, etnografii, archeologii, numizmatice, shromáždil sbírku pohlednic starého Holešova. R. 1943 po udání zatčen a vězněn ve Zlíně, V Brně a až do konce války v koncentračním táboře Dachau. Jeho vzácnou knihovnu zabavilo gestapo. Jeho soukromé podnikání skončilo v únoru 1948. Věnoval se přípravě publikace o našich hradech, zámcích a tvrzích - k vydání nedošlo. V důchodu zpracovává kartotéku a třídí soukromou knihovnu dr. Mirko Očadlíka.

V Holešově bydlel:  Mirko Očadlíka 1338

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti: metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2003.

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé - překladatelé - knihkupci - tiskaři - učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.