VAVERKA Jožka

  • Narozen:4. 5. 1903 Holešov-Všetuly
  • Úmrtí:14. 8. 1982 Kroměříž
  • Obor:Kultura

Milovník hanáckého národopisu. Ve Všetulích navštěvoval čtyři třídy obecné školy, absolvoval šest tříd holešovského gymnázia, po sextě přešel na vyšší hospodářskou školu v Přerově, kde maturoval. Jako hospodářský úředník pracoval na statcích Tečovice, Topolná a Otrokovice. Po skončení základní vojenské služby se zapojil do politické práce. Působil v Brně, Pardubicích, Chocni, ve Skutči, od r. 1934 v Kroměříži. R. 1940 zatčen gestapem a po ročním věznění v Brně propuštěn pro vážnou zrakovou vadu. Do konce války zaměstnancem Rolnické družstevní pekárny v Holešově. Po osvobození správcem melasárny v Kvasicích. Téměř oslepl, po léčení na brněnské klinice se vrátil do zaměstnání. V letech 1945-1965 bydlel s rodinou v Kvasicích, po té v Kroměříži. Byl veřejně činný, např. v Sokole, v Osvětové besedě jako režisér ochotnických představení, organizoval hanácké národopisné akce a uveřejňoval články v časopisech, především o hanáckém folklóru. Vlastnil sbírku podpisů s věnováním i vzácnými kresbami významných kulturních osobností z nejrůznějších oborů (malířství, hudba, literatura, sochařství). V Chocni vydal knížku nemocničních dojmů "Z míst utrpení a nových nadějí" (1933). V r. 1947 vydal v Holešově soubor protektorátních veršíků v dialektu "Dyš to začlo - Přehršlí hanáckéch básniček ze začátku veliké vojny" (nakladatel Fr. J. Balatka). Dále "Všetuly, hanácká dědina: Všetuly v 30. letech 20. století". V jeho písemné pozůstalosti otištěná práce o hanáckém zvyku "hónění krála", kterou dokončil r. 1964. Dále "O nás pro nás... (povídání o Holešovsku, jeho lidu a věcách ledajakéch.)". Organizátor řady hanáckých slavností v Holešově. Pochován na holešovském hřbitově.

V Holešově bydlel:  Všetuly

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti: metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2003.

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé - překladatelé - knihkupci - tiskaři - učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.