ZAPLETAL Jiří

  • Narozen:2. 4. 1929 Holešov
  • Úmrtí:6. 2. 2011 Praha
  • Obor:Umění

Syn holešovského učitele Františka Zapletala. Herec a spisovatel, absolvent holešovského gymnázia, studoval dramatické umění na JAMU v Brně. Od svých devíti let hrával v loutkovém odboru holešovského sokolského divadla za tzv. Ossendorfovy éry. Začínal jako herec v ochotnickém Divadle 6. května v Holešově. Po absolvování JAMU působil ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, odtamtud přešel v roce 1958 do Beskydského divadla v Novém Jičíně. Po té odešel do Divadla F.X. Šaldy v Liberci, kde působil až do důchodu nejen jako herec, ale i režisér, scénárista a manažer. V důchodu se plně zapojil do kulturního dění v Holešově. Byl předsedou Občanského sdružení Castellum v Holešově. Založil své vlastní nakladatelství, knihy nejen vydával, ale sám začal psát, zejména autobiografickou literaturu. Vyprávění o muzikantské kariéře Gustava Broma, kde je spoluautorem, se dočkalo až druhého vydání - "Můj život s kapelou" (1994, 2001). Dále napsal "Milan Uherek vypráví : o Severáčku, o divadle, o sobě" (1997), "Býti Švorcovou: svědectví herečky o sobě, lidech i událostech" (2000). Své vlastní vzpomínky vydal ve třech dílech: "Jen vzpomínky tu zůstanou: kronika jednoho života. Díl první, V rodném hnízdě" (2001), "Jen vzpomínky tu zůstanou: kronika jednoho života. Díl druhý, Cestou k divadlu" (2004), "Jen vzpomínky tu zůstanou: kronika jednoho života. Díl třetí, Ve službách Thalie" (2010). In: Rohál, Robert. Osobnosti, kterým tleskal nejen Holešov. Holešov: Město Holešov, 2010.

V Holešově bydlel:  Sušilova 509

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé - překladatelé - knihkupci - tiskaři - učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci - hudebníci - výtvarníci - architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovna, 2011.