BUBÍLEK Karel

  • Narozen:18. 7. 1932 Holešov
  • Obor:Umění

Rodiče pocházeli z Bystřice pod Hostýnem. Dětství prožil v Kyjově. Zamiloval si lesy v Chřibech a začal studovat Lesnickou školu v Hranicích. Z kádrových důvodů byl vyloučen z prvního ročníku. Pracoval pak tři roky jako praktikant u Státních lesů v Rájci nad Svitavou. Stále více a raději kreslil. Přihlásil se na Umělecko-průmyslovou školu v Brně a byl přijat. V letech 1950–1954 studoval u profesora Karla Langra, grafické techniky pak u profesora Zdeňka Juny. V roce 1961 se vrátil do rodného kraje a v propagačním oddělení n. p. TON v Bystřici pod Hostýnem pracoval až do důchodu.

Kreslení a malování se mohl plně věnovat až v posledních dvaceti letech. Bydlí 30 let ve Chvalčově, uprostřed přírody. Hluboké lesy, pestrobarevné louky, zvěř a charakteristická lidová architektura jej neustále inspirují. V lese je téměř denně jako myslivec i jako malíř. Maluje motivy z posvátné hory Hostýn, z Hostýnských vrchů a Chvalčova. Tvoří akvarely, tempery a oleje. Rád používá techniku lavírované a kolorované kresby.

Literatura:

Malý průvodce po historii Holešova. Osobnosti.  3 část: divadelníci – hudebníci – výtvarníci – architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovny, 2011.