FURCH Vincenc

  • Narozen:8. 8. 1817 Krasonice
  • Úmrtí:5. 1. 1864 Vídeň
  • Obor:Kultura

Český básník a dramatik. Narodil se na zámku v Krasonicích, jeho otec zde pracoval jako správce panství hrabat Podstatských z Liechtensteina. Mládí prožil v Telči, kde vychodil obecnou školu. Vystudoval německé gymnázium v Jihlavě, následně studoval filozofickou fakultu v Brně a práva v Olomouci. Lásku k češtině a českému národu mu vštípila jednak jeho matka, velký vliv na něj mělo setkání s moravskými vzdělanci F. M. Klácelem, F. Sušilem a A. V. Šemberou. Od roku 1841 žil ve Vídni, své básně a dramata psal česky. V roce 1847 složil moravskou sloku k národní hymně, pro kterou se stal podezřelým policii. Postupně vytvořil několik básnických sbírek (Písně a balady z války turecké, Barvy a zvuky, Hlasy velehradské, Polské dumky) a dramata (Slavibor na Šemberce, Poslední boje baltických Slovanů). Pohřben ve Vídni, roku 1928 jeho ostatky převezeny do Telče a uloženy do rodinného hrobu na Hřbitově u Sv. Anny. Jeho dvousvazková sbírka „Básně“ (1843) obsahuje báseň „Písně Hostýnské“.  Vůdčí notou těchto 24 básní je zbožnost a vlastenectví. Jeho tvorba byla v nové době připomenuta ve výborech „Plná luna“ (1974) a „Sépiové malby“ (2006).

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 2. část: spisovatelé – překladatelé – knihkupci – tiskaři – učitelé: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Městské kulturní středisko; Městská knihovna, 2008.

Město Telč. Furch Vincenc. [online]. [citováno 4. 9. 2020]. Dostupné z: https://www.telc.eu/turista_a_volny_cas/historie/osobnosti/furch_vincenc