FUCHS Bohuslav
Významný český architekt a urbanista, přední zástupce české moderny a brněnské funkcionalistické školy, univerzitní profesor. Nejprve se vyučil zedníkem, poté navštěvoval holešovské gymnázium a průmyslovou školu stavební v Brně. V roce 1916 ho pak architekt Jan Kotěra přijal na AVU. Od roku 1932 působil v Brně, stal se hlavním architektem města, kde postavil desítky budov (hotel Avion, obřadní síň města, Moravskou banku, Dětský domov Dagmar, lázně Zábrdovice, Masarykův studentský domov, ženská škola Vesna, výkropní kaple na ˇÚstředním hřbitově). V Brně založil i rodinnou fitmu AKA, která navrhovala i vyráběla patrně nejlepší bytové zboží a umělecké předměty v tehdejším Československu (činnost firmy skončila po roce 1948). Jeho další tvorbu můžeme obdivovat v Tatranské Lomnici (sanatorium Morava), v Luhačovicích (penzióny Avion, Viola, Radun, Iva, Sáva), v Holešově (filiálka Moravské banky), v Bystřici pod Hostýnem (Sokolovna, ředitelství firmy Tauber, Dům chudých, chemická továrna Espol), ve Valašských Kloboukách (chata Na Stráži), v Uherském Hradišti (Městské Lázně, přístavba Slováckého muzea, spořitelna). V letech 1945–58 byl univerzitním profesorem a děkanem fakulty architektury a pozemního stavitelství na VUT Brno. Jeho posledním projektem byla zástavba u Národního divadla v Praze a pamětní deska Janu Kotěrovi. Od roku 1968 národní umělec, v roce 1969 získal ve Vídni Cenu Gottfrieda von Herdera.
Literatura a zdroje:
Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci – hudebníci – výtvarníci – architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov; Město Holešov; MKS; Městská knihovna. 2011.
Brněnský architektonický manuál. Bohuslav Fuchs. [online] © 2020 bam.brno.cz. [citováno: 3. 9. 2020]. Dostupné z: https://www.bam.brno.cz/architekt/2-bohuslav-fuchs