GARTNER Jakob

  • Narozen:21. 11. 1861 Přerov
  • Úmrtí:15. 4. 1921 Vídeň
  • Obor:Umění

Architekt, působil v Holešově, studoval v Brně na Vyšší průmyslové škole. Ve Vídni na Akademii výtvarných umění byl v letech 1886–1888 žákem císařského dvorního architekta Karla von Hasenauera. Po návratu ze studijní cesty po Itálii otevřel ve Vídni vlastní projekční kancelář, v níž často vznikaly návrhy i pro české země. Navrhl velké množství obytných i veřejných staveb, především na Moravě a v Rakousku (Vídeň). Pro Židovskou obec navrhoval honosné synagogy v maursko-orientálním stylu. Interiér přerovské synagogy přestavěl 1898 ve stylu secese. Pracoval také v Olomouci, kde projektoval první část Ústavu hraběte Pötingea a stavbu synagogy s islámskými prvky. Spoluprací se stavebníkem Moritzem Fischerem významně ovlivnil podobu Olomouce konce 19. století.

Pro Holešov projektoval „Novou synagogu“ v maursko-orientálním stylu. Stavba byla zahájena roku 1891, vysvěcena pak 3. 9. 1893.

 

Literatura:

Malý průvodce po historii města Holešova. Osobnosti. 3. část: divadelníci – hudebníci – výtvarníci – architekti: Metodický průvodce pro školy. Holešov: Město Holešov; MKS; Městská knihovna, 2011.

Nová encyklopedie českého výtvarného umění, Akademia Praha, 1995.